VŠE O MĚŘENÍ BAZÁLNÍ TEPLOTY

Jak si správně měřit bazální teplotu
Jak si správně měřit bazální teplotu

Každá žena, která se snaží o miminko, už určitě slyšela o měření bazální teploty. Co to vlastně bazální teplota je, k čemu nám měření slouží a jak správně měřit? Je to způsob vhodný pro každého? V tomto článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace a odpovíme na nejčastější dotazy.

Bazální teplota je nejnižší tělesná teplota naměřená v klidu, ideálně po 6-ti a více hodinovém spánku ( nejméně tříhodinovém). Zajímavé je, že kromě jiných faktorů ovlivňují bazální teplotu i hormony, konkrétně hormon progesteron, který je zodpovědný za ovulaci. Měřením teploty tedy můžete zjistit, jestli u vás dochází k ovulaci a pokud ano, kdy přesně. Jako bonus jde měřením teploty zjistit i těhotenství a u některých žen dokonce i uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Během menstruace a před ovulací je bazální teplota nižší, v den ovulace a po ovulaci se zvýší a klesne zase den před menstruací. 

Vše o ovulaci si přečtěte v tomto článku Vše o ovulaci .


Co budete k měření potřebovat?


 💠 Teploměr. Ten klasický, používaný při horečce ovšem ne, protože potřebujeme měřit na desetinná čísla. Existují speciální teploměry určené čistě k měření bazální teploty. Do vyhledávače zadejte bazální teploměr nebo ovulační teploměr. Tyto speciální teploměry jsou digitální a vodotěsné, což je důležité při měření v pochvě nebo ústech. 

💠Telefon s aplikací nebo čtverečkovaný papír a tužku ( pokud by si někdo chtěl zapisovat hodnoty a kreslit graf ručně) V dnešní době existuje hodně aplikací a programů, kde zadáte výsledky měření a graf se automaticky vytvoří. Například Fertilityfriend nebo OvuView

Aplikace k měření bazální teploty
Aplikace k měření bazální teploty

Jak správně měřit?


Měřte každý den ve stejnou dobu ( nejlépe v rámci půl hodiny), za nejideálnější je proto považováno měření ráno po probuzení. Připravte si teploměr a aplikaci ( nebo tužku a papír) na noční stolek ať můžete teplotu změřit ještě než vstanete. Teplota se nikdy neměří v podpaždí, ale v pochvě, ústech nebo konečníku. Až si vyberete způsob, který vám bude nejvíc vyhovovat, nesmíte ho už do konce cyklu měnit - tzn. pokud si vyberete měření v ústech, musíte až do konce cyklu měřit každý den v ústech, jinak by bylo měření neplatné. Z výzkumů vychází, že měření v pochvě bývá nejpřesnější ( v tomto případě se začíná měřit dnem po ukončené menstruaci), měření v ústech zase umožňuje zachytit výsledky i během menstruace a snáze se tak určuje případné těhotenství ( pokud si vyberete měření v ústech, začněte prvním dnem menstruace).

Je normální, že během dne a noci bazální teplota kolísá. Nejnižší je během spánku ve 3:00 až 4:00 hod v noci. Mezi 4:00 a 10:00 hod. zhruba platí, co hodina navíc, to o 0.1 C vyšší teplota. Pokud některý den není možné změřit si teplotu ve stejnou hodinu, přičteme tedy nebo odečteme ( podle toho, jestli vstaneme později nebo dříve ) k naměřené teplotě 0,1 C. 

Měření bazální teploty
Měření bazální teploty



Jak dlouho je potřeba měřit bazální teplotu?


Aby mohla žena správně interpretovat výsledky a poznat svůj cyklus, je třeba měřit minimálně 3 měsíce každý den, čím déle, tím lépe. Co se týče délky samotného měření, tak obvykle stačí 5 minut.

Pro koho je měření bazální teploty nevhodné?


 💠 Pokud si o víkendu rády hodně přispíte. Teplota by se měla měřit každý den ve stejnou dobu

 💠 Pokud pracujete na směny

 💠 Pokud spíte méně než 6 hodin

Co ještě může bazální teplotu ovlivnit? 


 💠 Nemoc

 💠 Stres a únava 

 💠 Nedostatek spánku

 💠 Pití více alkoholu

 💠 Pokud střídáte čas měření, různé druhy teploměrů nebo místo, kde teplotu měříte

 💠 Horečka

 💠 Užívání některých léků

 💠 Cestování a hlavně změny časového pásma

 💠 Jiná teplota v místnosti - horká nebo studená noc

Jak interpretovat výsledky měření ?


Po každém měření si zapište hodnotu teploty a vytvořte graf. Pokud je teplota udávána na více desetinných míst, zaokrouhlete výsledek na jedno desetinné místo ( např. 36,3 místo 36,32) Hodnoty teploty berte jen orientačně, protože u každého to může být individuální. Nejsou důležité hodnoty, ale rozdíl teplot. Před ovulací bývá obecně teplota nižší ( 36,1 až 36,5 C) . Během ovulace se teplota trochu zvýší ( o 0,3 až O,5 C). 

Graf bazální teploty
Graf bazální teploty


Co všechno jde poznat měřením bazální teploty?


Měřením můžete poznat nejen ovulaci, ale i těhotenství, uhnízdění oplodněného vajíčka nebo potrat.

Pokud si pravidelně měříte, můžete 6. - 10. den po ovulaci zpozorovat náhlý mírný pokles teploty, který trvá jen jeden den ( jedná se o pokles v řádu desetiny stupně). V tomto případě se může jednat o uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Říká se tomu implantační pokles teploty a je způsobený hormonem estrogenem. Vše o uhnízdění vajíčka se dočtete v těchto  článcích  První známky těhotenství a Ženské tělo a početí

Těhotenství jde poznat jednoduše tak, že po ovulaci se zvýšená teplota drží 18 a více dnů. Obvykle totiž luteální fáze ( po ovulaci) trvá 12-16 dnů. Pokud je po tomto časovém limitu teplota stále vyšší, existuje šance, že jste těhotná. Pokud vyšší teplota přetrvává 18 a více dnů, je těhotenství téměř jisté.

Pokud by dojde v ranném těhotenství ke špinění ( celkem obvyklá věc) nebo krvácení a teplota se stále drží vysoko, pravděpodobně bude vše v pořádku. Pokud teplota poklesne, je to indikátor blížícího se potratu.


Zdroje:

mereni_bazalni_teploty.docx

Taking charge of your fertility - Toni Weschler

www.healthline.com Implantation Dip: What It Is and What It Means for Pregnancy

www.clevelandclinic.org Basal Body Temperature: Family Planning Method