JAK POZNAT, ŽE NEMÁM OVULACI
Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu nedozrálo a proto není možné, aby žena otěhotněla. Je to jeden z nejčastějších důvodů ženské neplodnosti. Jak anovulační cyklus poznat a proč k němu dochází?
CO JE TO OVULACE?
Každý měsíc, většinou uprostřed cyklu, se uvolní z vaječníku jedno vajíčko ( občas jich může být i více). To pak putuje vejcovodem do dělohy a na své cestě může být oplodněno spermií. Pokud je oplodněno, uhnízdí se v děloze a vyvine se v miminko. Jestliže oplodněno není, odumře a odejde z těla s krví a děložní výstelkou během následující menstruace. Ovulaci poznáte nejčastěji podle průhledného, elastického hlenu a bolesti v podbřišku. Potvrdit si ji můžete měřením bazální teploty nebo ovulačními testy. Pro více informací si přečtěte Ženské tělo a početí a Vše o ovulaci .
CO JE TO ANOVULACE ( ANOVULAČNÍ CYKLUS) ?
Jedná se o cyklus, kdy vajíčko nedozrálo. Nemůže být tedy oplodněno a žena nemůže otěhotnět. Anovulační cykly má čas od času každá žena a není to nic, čím by se měla znepokojovat. Problém nastává, pokud se snažíte o miminko a zjistíte, že anovulační cykly máte častěji nebo dokonce neustále.
JAK ZJISTÍM, ŽE NEMÁM OVULACI?
Anovulační cykly nejčastěji poznáte podle těchto příznaků:
- nemáte menstruaci
- máte nepravidelnou menstruaci
- menstruační krvácení je slabé nebo naopak velmi silné nebo dlouhé
- nemáte plodný hlen ( hojný, průhledný hlen, který vypadá jako syrový vaječný bílek)
- nemáte PMS - typické příznaky před menstruací jako nafouklé břicho, citlivá prsa atd.
- nedaří se vám otěhotnět
Zrádnost anovulačních cyklů spočívá v tom, že můžete mít i naprosto pravidelnou menstruaci a tak mít pocit, že je vlastně všechno v pořádku. Proto je velice důležité sledovat ovulaci i pomocí měření bazální teploty a/nebo ovulačních testů - pokud k ní nedochází, měření i testy vás na to upozorní velmi spolehlivě. Další možností je nechat si monitorovat ovulaci u lékaře pomocí ultrazvuku a nechat si udělat hormonální profil z krve, který anovulaci také spolehlivě odhalí.
PROČ MÁM ANOVULAČNÍ CYKLY?
Příčina občasných anovulačních cyklů může být :
- velký stres
- nemoc
- braní léků, které ovlivňují ovulaci, podívejte se na LÉKY, KTERÉ MOHOU ZHORŠIT PLODNOST
- prudký nebo velký úbytek váhy
- intenzivní cvičení nebo tréninky
Časté anovulační cykly mohou nastat z těchto důvodů:
- obezita
- podváha
- blížící se menopauza
- kojení
- dlouhodobý nedostatek spánku
- vyšší věk, obecně nad 40 let
- syndrom PCOS ( syndrom polycystických vaječníků)
- poruchy štítné žlázy
- zvýšená hladina prolaktinu
- poruchy hypofýzy a hypotalamu
- chronické nemoci jako cukrovka nebo celiakie
- nezdravý životní styl ( alkohol, kouření, nezdravá strava)
- vyčerpání množství vajíček ve vaječníku - předčasné ovariální selhání
CO DĚLAT, KDYŽ MÁM ANOVULAČNÍ CYKLY (NEMÁM OVULACI)?
Jak už bylo řečeno, občasný anovulační cyklus je normální. Problém nastane, pokud tato situace přetrvává nebo se často opakuje, protože to už může významně ovlivnit plodnost. Co můžete pro podporu ovulace udělat? Určitě jíst zdravě, přestat kouřit a pít velké množství alkoholu. Vyhýbat se nadměrnému stresu a zhubnout, pokud máte nadváhu. Vysadit léky, které mohou ovlivnit ovulaci a nepřehánět to s namáhavým cvičením. Na podporu ovulace se báječně hodí některá homeopatika, bylinky a potravinové doplňky. Více se dozvíte v e-booku Jak snadno a přirozeně otěhotnět E-BOOKY.
Přesnou příčinu anovulačních cyklů může odhalit lékař pomocí interpretace hormonálního profilu a provedením ultrazvuku. Často se při těchto vyšetřeních odhalí PCOS, poruchy štítné žlázy nebo předčasné ovariální selhání. Léčba pak závisí na konkrétním problému, ale většinou bývá hormonální. V některých případech, kdy léčba selže, nezbyde nic jiného než podstoupit IVF.
Dobrá zpráva je, že anovulace už dnes neznamená, že musí žena zůstat bezdětná, v drtivé většině případů jde s tímto problémem něco udělat a občas stačí opravdu málo. Žena se také nemusí spoléhat jen na hormony pokud je brát nechce, je mnoho jiných způsobů, jak ovulaci podpořit.
Zdroje:
www.emimino.cz Anovulační cyklus: Jaké jsou příčiny a léčba - eMimino.cz
https://my.clevelandclinic.org Anovulation: Signs, Symptoms, Causes & Treatment
www.nih.gov Anovulatory Bleeding - StatPearls - NCBI Bookshelf
www.medicalnewstoday.com Anovulation: Symptoms, causes, and treatment