JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY MIMODĚLOŽNÍHO TĚHOTENSTVÍ?

Co je to mimoděložní těhotenství a jak je časté? Proč vzniká a jaké jsou nejčastější příznaky? A co bude dál?

Po početí většinou putuje oplodněné vajíčko jedním z vejcovodů směrem do dělohy, kde se uhnízdí a roste. Pokud je vejcovod poškozený a zablokovaný, nejčastěji kvůli srůstům, asi ve 2% případů se vajíčko uhnízdí už v samotném vejcovodu a dále se vyvíjí. Nejenže zde nemá pro svůj vývoj dlouhodobě podmínky, ale časem může ohrozit ženu i na životě - když vejcovod praskne a dojde k masivnímu krvácení do břišní dutiny.  

Vejcovod bývá nejčastějším místem, ale mimoděložní těhotenství se může vyskytnout i na děložním čípku, vaječníku nebo jinde v břišní dutině.

V současné době počet případů mimoděložního těhotenství stále narůstá. Je to dáno vyšším počtem umělých oplodnění a zvyšujícího se výskytu nákazy chlamydiemi.

Mimoděložní těhotenství ve vejcovodu
Mimoděložní těhotenství ve vejcovodu

Jak se pozná mimoděložní těhotenství?

V časném stádiu bohužel nic poznat nejde. Vše probíhá jako u klasického těhotenství - vynechaná menstruace, vyjde pozitivní těhotenský test. První známky těhotenství Někdy může menstruace proběhnout, pak nastat špinění a pozitivní těhotenský test. Většinou první problém nastane u gynekologa - na ultrazvuku není zárodek v děloze vidět. V tom případě by měl být proveden další ultrazvuk, kterým se pokusí embryo lokalizovat. Občas ani to není možné, vodítkem může být jen zduřelý vejcovod nebo krevní sraženina. 

Dalším indikátorem může být test hCG. Stejně jako u normálního těhotenství, tak i u mimoděložního roste v těle ženy hladina hormonu hCG, která se za normálních okolností každé dva dny zdvojnásobí. U mimoděložního je hladina nižší a roste mnohem pomaleji. Opakováním krevních testů a monitorováním růstu hCG jde tedy zjistit, jestli by se nemohlo jednat o mimoděložní těhotenství ( jako další možnost se pak nabízí zamlklý potrat).

Pokud mimoděložní těhotenství pokračuje dál, projeví se zpravidla mezi 5. a 10.týdnem špiněním nebo krvácením, bolestí v podbřišku, v pánvi, bolestí v dolní části zad. Žena může cítit bolest při pohybu, kašli nebo stolici.

 Pokud pak dojde k prasknutí vejcovodu a krvácení do břišní dutiny, příznaky se projeví teplotou, nafouklým nebo oteklým břichem, nevolností, zvracením, bolestí v ramenou, slabostí, závratěmi, mdlobami a zrychlením tepu. Tento stav je životu nebezpečný.


Jak poznat mimoděložní těhotenství
Jak poznat mimoděložní těhotenství

Jak se léčí mimoděložní těhotenství?


Po potvrzení mimoděložního těhotenství je několik možností. Může se vyčkávat, jestli se tělo samo nezbaví zárodku, který časem odumře a bude vyplaven ven. Děje se tak asi ve 30% případů. Pacientka se tedy jenom pečlivě sleduje. Další možností je laparoskopická operace. Při ní se nejčastěji vezme embryo i s celým vejcovodem. Další možností je, že se vejcovod ponechá na místě, jen se nařízne a embryo se odsaje. Je to šetrnější způsob, ale lékaři ho moc neprovádí. Hlavně z důvodu, že je kvůli už poškozenému vejcovodu vysoké riziko dalšího mimoděložního těhotenství. Poslední možností je jednorázové  podání methotrexátu, což je lék ( chemoterapeutikum), podávaný při léčbě rakoviny. Dokáže zastavit růst embrya. Je vhodný pouze v ranných stádiích těhotenství a jako každé chemoterapeutikum má dost vedlejších účinků. Po jeho podání ale bohužel není stoprocentní jistota, že embryo odumře.  V cizině je tento způsob léčby běžný, v Čechách nikoliv a přistupuje se spíše k operaci s odstraněním celého vejcovodu.  

Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství
Příznaky mimoděložního těhotenství
Příznaky mimoděložního těhotenství

Příčiny mimoděložního těhotenství:


  • srůsty na vejcovodech
  • kouření ( ženy, které kouřily těsně před otěhotněním mají vyšší riziko mimoděložního těhotenství)
  • už jednou prodělané mimoděložní těhotenství ( v tomto případě riziko dalšího je poměrně větší)
  • gynekologické záněty a infekce reprodukčních orgánů ( prodělané nebo právě probíhající záněty nebo pohlavní choroby jako třeba chlamydie mohou mít vliv na průchodnost vejcovodů)
  • neplodnost a prodělané IVF
  • endometrióza
  • vrozené vývojové vady vejcovodů nebo dělohy
  • operační zákroky na vejcovodech, operace v břišní dutině ( např. slepé střevo) a v oblasti pánve, které vedou k zjizvení tkáně
  • podvázání vejcovodů - je za normálních okolností spolehlivou metodou antikoncepce. V případě, že by přeci jen došlo k početí, bývá časté mimoděložní těhotenství
  • nitroděložní tělísko - pokud máte zavedené nitroděložní tělísko a přesto otěhotníte, riziko mimoděložního těhotenství je vysoké
  • časté vaginální výplachy
  • věk nad 35 let
  • vyšší počet sexuálních partnerů
  • nekvalitní spermie ( přesto, že tato teorie nebyla ještě zcela prokázána, některé poznatky tomuto faktu nasvědčují. Při umělém oplodnění je při použití kvalitního spermatu dárce zaznamenán nižší výskyt mimoděložního těhotenství ženy)


Jak se vyhnout mimoděložnímu těhotenství:


  • nekuřte
  • chraňte se před pohlavně přenosnými chorobami 
  • nechte si udělat testy na pohlavně přenosné choroby a v případě potřeby postupte léčbu
  • pokud máte zánět nebo infekci pohlavních orgánů neotálejte a zahajte léčbu co nejrychleji


Závěrem je třeba říct, že mimoděložní těhotenství neznamená automaticky prasklý vejcovod a krvácení do dutiny břišní. Až 30% těhotenství samo odumře a je z těla vyloučeno. Pokud by ale k prasknutí došlo, je žena v přímém ohrožení života a musí urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám na vašem těhotenství něco nezdá, nenechte se odbýt a požadujte důkladná vyšetření. Je ale dobré vědět, že pokud lékař v začátcích gravidity nevidí embryo na ultrazvuku, je to celkem běžné a nemusí to vůbec značit problémy. Jen pokud by tato situace nadále trvala, je na místě začít se znepokojovat. 

Pokud proděláte mimoděložní těhotenství, neznamená to konec všem nadějím stát se matkou a většina žen se nakonec vlastního dítěte dočká. Otěhotnět se dá koneckonců bez problému i s jedním vejcovodem. Je potřeba mít ale na paměti, že riziko druhého mimoděložního těhotenství je vyšší a proto je nutné každé těhotenství od začátku pečlivě sledovat. 

Podezření na mimoděložní těhotenství
Podezření na mimoděložní těhotenství

Nejčastěji se ženy ptají:

Jak se projeví mimoděložní těhotenství? Jaké jsou příznaky?

Jsou ženy, které nemají, alespoň ze začátku, vůbec žádné příznaky a těhotenství se zdá být normální. Pokud nastane špinění, krvácení nebo bolest v podbřišku ( často na jedné straně), může to být první ukazatel mimoděložního těhotenství, i když bolesti v podbřišku jsem časté i u běžného těhotenství. hCG roste u mimoděložního těhotenství pomaleji a to se projeví na testu, kde druhá čárka sílí velice pomalu. Ještě lépe se to pozná z krve, kde je možné sledovat přesné hodnoty hCG. Nejdůležitější je pak vyšetření ultrazvukem, které ukáže, kde se embryo nachází. V pozdějších fázích může nastat krvácení do břicha, které se projeví kolapsem a je život ohrožující. 

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství od normálního?

V začátcích se projevuje stejně - pozitivní test, vynechaná menstruace. Prvním indikátorem však může být proběhlá menstruace a po ní následuje špinění. Špinění obecně, bolest v podbřišku. Na těhotenských testech vychází slabá čárka, která nesílí ( pomalý růst hCG) . Na ultrazvuku není v děloze nic vidět. 

Jaký je rozdíl mezi biochemickým x mimoděložním těhotenstvím?

Biochemické těhotenství probíhá normálně v děloze, za nějakou dobu pak embryo odumře a krvácením je vyloučeno z těla ven. Ektopické ( neboli mimoděložní) těhotenství se vyvíjí jinde než v děloze, nejčastěji ve vejcovodu. V obou případech vyjde ženě pozitivní těhotenský test - hladina hCG pak při mimoděložním roste, zatímco v případě biochemického těhotenství klesá. 

Jak a kde to bolí při mimoděložním těhotenství?

Bolest se projevuje v podbřišku ( často na jedné straně, ale není to pravidlem), v pánvi, v dolní části zad. Pokud dojde ke krvácení do břišní dutiny, může se přidat také bolest ramene ( při krvácení do břicha se podráždí brániční nerv).

Projevuje se nějak mimoděložní těhotenství hned na počátku?

Bohužel ne. Hodně žen nemá v časných stádiích žádné příznaky. 

Jak s určitostí vyloučit mimoděložní těhotenství?

Nejlepším způsobem je ultrazvukové vyšetření, které potvrdí těhotenství v děloze. Ve velice vzácných případech může dojít k vícečetnému těhotenství, kdy se jedno embryo uchytí v děloze a druhé se vyvíjí mimo dělohu. 

Jak se řeší mimoděložní těhotenství?

V až 30% případů mimoděložní těhotenství samo zanikne a tělo ho vyloučí. Pokud hCG klesá, vyčkává se a žena se pozoruje. Další možností je laparoskopická operace, při které se vyjme embryo a často i celý vejcovod. Třetí možností je podání methotrexátu. 

Je vždy nutné odstranit vejcovod?

Není to nutné, ale je to nejčastější a často i ta nejlepší volba. Vejcovod je možné v některých případech zachovat, pokud není prasklý.  Další možností je podání chemického preparátu na zastavení vývoje embrya. 

Je možné, aby mimoděložní těhotenství pokračovalo a vyvíjelo se až do porodu?

V ojedinělých případech je to možné, ale opravdu velmi vzácně. Děti, které se takto narodily, se ale vyvíjely v břišní dutině nebo vaječníku. Ve vejcovodu, kde je mimoděložní těhotenství nejčastější, to není možné - po čase totiž tenká stěna vejcovodu praskne a žena může v důsledku vykrvácení zemřít. 

Budu moct znovu otěhotnět normálním způsobem? Zopakuje se mimoděložní těhotenství, když mi chybí vejcovod?

Ano, otěhotnět jde i s jedním vejcovodem. Riziko dalšího mimoděložního těhotenství je ale vyšší.

Kdy můžu po mimoděložním těhotenství znovu otěhotnět?

Záleží na tom, jakým způsobem bylo ukončeno a navíc se zde názory lékařů dost rozcházejí. Většinou se doporučuje počkat minimálně 6 týdnů až 6 měsíců. 


Zdroje:

Ectopic Pregnancy Diagnosis: How to Recognize Early Signs www.webmd.com 

Mimoděložní těhotenství - léčba mimoděložního těhotenství www.mimodelozni-tehotenstvi.cz

Mimoděložní těhotenství - WikiSkripta  wikiskripta.eu

 Mimoděložní těhotenství: příznaky, léčba (Ektopická gravidita) - Vitalion.cz

Mimoděložní těhotenství: Jak ho poznáte? - eMimino.cz 

Mimoděložní těhotenství | Be Lenka www.belenka.cz