CHCETE MIMINKO? ČISTĚTE SI DOBŘE ZUBY!

Chodíte pravidelně k zubaři? Na ústní hygienu? Zdraví ústní dutiny je ještě mnohem důležitější než jste si mysleli - zánět zubů a dásní nebo kazy můžou výrazně ovlivnit plodnost jak žen, tak i mužů. Spouští totiž chronický zánět v těle, který dokáže narušit hormonální rovnováhu a třeba i uhnízdění embrya v děloze. Studie také prokázaly vztah špatné ústní hygieny k endometrióze a PCOS.  V těhotenství může laxní péče o zuby vést k předčasnému porodu a dvojnásobnému riziku vzniku těhotenské cukrovky a preeklampsie. U mužů zánět bývá  jednou z příčin poklesu kvality spermií.

Zuby a plodnost
Zuby a plodnost

Pokud nevěnujete moc pozornosti tomu, co se děje ve vaší puse, nastal čas to přehodnotit. Kazy, záněty zubů, záněty dásní..to vše má na početí miminka velký vliv. Ústní mikrobiom je ekosystém 2 miliard bakterií v ústech, podobný mikrobiomu střev. Tento ekosystém může být narušený plakem, ale také třeba kouřením, alkoholem nebo špatnou stravou. Stejně tak jako střeva i ústní dutina ovlivňuje celkové zdraví člověka a má přímý vliv na neplodnost.

V ústech se neustále tvoří plak, což je směs bakterií, sacharidů a slin, který se hromadí na zubech a v mezizubí. Plak je třeba neustále manuálně odstraňovat kartáčkem, jinak se mění v zubní kámen. Pokud není důkladně odstraněn, časem podporuje množení patogenních bakterií, které způsobují zubní kaz, záněty zubů a dásní. Tyto bakterie pak dokáží skrze krevní oběh nebo střeva cestovat do celého těla a způsobovat další problémy. 

Zkažené zuby a onemocnění dásní (parodontitida) spouští chronický zánět v těle a ten má za následek spoustu zdravotních problémů.  Co je v ústech, bohužel stále hodně lidí neřeší, protože "to není vidět". Představte si ale, že máte permanentně na těle zanícené místo o velikosti dlaně ( což odpovídá velikosti dásní) - třeba na noze nebo zádech by něco takového působilo dost děsivě a určitě byste se pídili po léčbě.  

 

Jak poznat, že mám v puse zánět?

Pokud kouříte, pravidelně pijete alkohol, čistíte zuby jen přejížděním kartáčkem, nikdy jste nebyli na ústní hygieně a nechodíte pravidelně na preventivní prohlídky, je velká pravděpodobnost, že zánět se vás bude týkat. Zanícené dásně poznáte většinou tak, že bolí, pálí, mravenčí v nich, jsou sytě červené a zduřelé, při čištění zubů nebo třeba zakousnutí se do jablka, dásně krvácejí a z úst jde často zápach. Pokud kouříte, dásně vám nemusejí krvácet, protože nikotin snižuje průtok krve. V další fázi dásně ustupují, odhalují krčky zubů a nakonec, po několika letech, se zuby začnou viklat a vypadnou. 

Jak ovlivňuje špatný stav ústní dutiny celkové zdraví? 

Bakterie a zánět z úst mohou pronikat do krevního oběhu a střev, způsobovat infekce jinde v těle a ovlivňovat různé orgány. Jaké to může mít následky:

  • srdeční choroby
  • poškození cév
  • erektilní dysfunkce
  • chronické záněty jinde v těle
  • zhoršení zánětlivých stavů jako artritida a Alzheimerova choroba
  • střevní dysbióza ( nerovnováha organismů ve střevě)

Jak ovlivňuje špatný stav ústní dutiny plodnost žen a početí?

Baktérie z ústní dutiny se mohou přes nemocné dásně dostat do krevního oběhu a rozšířit se dál do těla, včetně reprodukčních orgánů, kde způsobí zánět a tudíž nepříznivé prostředí pro spermie a uhnízdění embrya v děloze a jeho vývoj. Zánět v těle zvyšuje pak riziko neplodnosti až třikrát.  Studie prokázaly, že onemocnění dásní může prodloužit snahu o početí o několik měsíců. Zánět a baktérie dokáží kromě jiného:

  • narušit hormonální rovnováhu
  • narušit menstruační cyklus a ovulaci
  • znemožnit uhnízdění embrya v děloze
  • zvýšit riziko PCOS (syndrom polycystických vaječníků)
  • zvýšit riziko endometriózy ( baktérie byly nalezeny v endometriu 64% žen, které trpí tímto onemocněním)
  • výrazně snížit šance na úspěch, pokud podstupujete léčbu neplodnosti ( IVF) 

Jak ovlivňuje špatný stav ústní dutiny plodnost mužů? 

U mužů výše zmíněné bakterie a zánět dokáží napáchat také hodně škody. Jen namátkou - snížení počtu spermií, zhoršení pohyblivosti a morfologie, třikrát vyšší pravděpodobnost potíží s erekcí ( kvůli narušenému průtoku krve). Mužská neplodnost je spojována s pozdějším vznikem srdečních chorob, zřejmě z důvodu zánětu v ústech. Některé studie na skupině mužů, majících potíže s plodností, zjistily, že 95% z nich mělo zároveň i neléčené stomatologické problémy. Odstranění těchto problémů vedlo ve většině případů k početí potomka během následujících 6 měsíců. Mužům, kteří zdraví a hygienu úst zanedbávali dál, se to podařilo jen v 5%. 

Jak ovlivňuje zánět v ústní dutině těhotenství?

Bakterie jako Fusobacterium nucleatum, Porphyromonous gingivalis  a další byly nalezeny v plodové vodě a placentách těhotných žen. Čeho jsou v těhotenství tyto bakterie schopny: 

  • zvýšit riziko předčasného porodu
  • zvýšit riziko nízké porodní hmotnosti 
  • zdvojnásobit možnost těhotenské cukrovky a preeklampsie.  

Jak zlikvidovat zánět v puse

Zánět dásní a plodnost
Zánět dásní a plodnost

Léčba je v tomto případě poměrně jednoduchá - návštěva zubaře a dentální hygienistky. Každých 6 měsíců, v těhotenství každé 3 - 4 měsíce. Nechte si opravit kazy, zkažené zuby vytrhnout nebo pokud jdou zachránit, nechat si ošetřit zubní kanálky. Pokud si myslíte, že si zuby pravidelně čistíte a to stačí, možná budete po návštěvě hygienistky překvapení. Kromě klasického kartáčku se naučíte používat i jednosvazkový a hlavně mezizubní, který je naprosto zásadní k udržení zdravých dásní a zubů.  30% všech bakterií v ústní dutině se totiž vyskytuje právě v mezizubí. Hygienistka provede odstranění zubního kamene ultrazvukem, pískováním a škrabkou a  také vás naučí, jak si správně čistit zuby za pomocí všech kartáčků. Doma pak budete pokračovat v důkladném čištění dvakrát denně. 

 Partneři často sdílejí svůj ústní mikrobiom díky společným návykům a výměně slin třeba při líbání. Pokud jeden z partnerů zanedbává ústní hygienu, může to negativně ovlivnit mikrobiom toho druhého! 

Co škodí zubům a mikrobiomu v ústní dutině?

  •  Jednoznačně alkohol, kouření, cukr, stres a nezdravá strava. Kouření, kromě toho, že škodí zdraví dásní, také snižuje průtok krve, zpomaluje hojení a maskuje onemocnění dásní tím, že si nevšimnete jinak běžného krvácení. Pokud máte rádi cukr a sladkosti, konzumujte je raději naráz, je to pro zuby lepší varianta než průběžná konzumace během dne.
  • Sucho v ústech - slina hraje klíčovou roli v ochraně ústní dutiny. Sucho v ústech, ať už z důvodu braní léků nebo jiných příčin, zvyšuje riziko kazů. Žvýkání žvýkaček bez cukru nebo užívání probiotických pastilek může pomoct stimulovat tvorbu slin.
  • Bělicí zubní pasty - mnoho z nich je abrazivní a poškozují zubní sklovinu. Neabrazivní alternativy, jako Colgate Max White, jsou k zubní sklovině šetrné.
  • Ústní vody - nepoužívejte běžné ústní vody z drogerie s alkoholem - zabíjí totiž i prospěšné bakterie a vysušují dásně - tím negativně ovlivňují zdravé prostředí v ústech. Ústní vody při správném čištění vůbec nemusíte používat. Pokud už po nějaké sáhnete, měla by být na bázi chlorhexydinu nebo probiotická, která působí v ústech i trávicím traktu.  
  • Nepoužívání mezizubních kartáčků
  • Amalgámové plomby. Jsou toxické, protože do organismu uvolňují jedovatou rtuť. Naštěstí bude tato forma zubní výplně v ČR už brzy zakázána. Pokud výplně máte, nechte si je odstranit a vyměňte je za bílé. Při odstraňování se ovšem rtuť uvolňuje ve větším měřítku, proto by nikdy nemělo probíhat v těhotenství, při kojení nebo těsně před početím. Pokud si plomby chcete vyměnit, udělejte to minimálně několik měsíců před početím a absolvujte detoxikaci. 

Co zubům a ústní dutině naopak prospívá

  • Čištění zubů minimálně dvakrát denně, ideálně ráno před snídaní a večer před spaním. Pokud máte k snídani něco kyselejšího, například ovoce nebo džus, nikdy nečistěte zuby ihned poté.
  • Používání měkkého kartáčku, jednosvazkového, mezizubního a zubní nitě.
  • Preventivní prohlídka u zubaře každých 6 měsíců.
  • Návštěva dentální hygienistky každých 6 měsíců, v těhotenství nebo pokud máte vyšší kazivost zubů, každé 3-4 měsíce
  • Mezizubní hygiena. Denní používání mezizubních kartáčků a zubní nitě.
  • Užívání probiotik a prebiotik, především pak ihned po bělení k obnovení mikrobiomu.
  • Zubní pasty obsahující probiotika, například Zendium.
  • Výměna kartáčku nebo jeho hlavice každé tři měsíce. 
zubní hygiena a plodnost
zubní hygiena a plodnost

Zdroje:

Relationship Between Periodontal Disease and Male Infertility: A Case-Control Study - Science Sunday - A Tale of Two Hygienists

Can Oral Hygiene Affect Fertility? | Oral Hygiene

Periodontal and caries status in unexplained female infertility: A case-control study | AVESİS

Gum disease: Infertility and delayed pregnancy may be attributed to condition | Express.co.uk

Importance Of Oral Hygiene During Pregnancy

Ep 147: The Link Between Denta–Fertility Forward – Apple Podcasts

Does Dental Health Affect Fertility - Everything You Need to Know - Being The Parent

Oral Health and Fertility with Dr Victoria Sampson - Fertility Nutrition Therapy | Sandra Greenbank | Harpenden, UK[8].pdf

Poor Oral Hygiene Can Lead To Erectile Dysfunction & Infertility - Oral Health Group

Gum disease can increase the time it takes to become pregnant | ScienceDaily

Male infertility and dental health status: the missing link? – Atlas of Science

An Unknown Cause of Infertility – Trends in Salivary Testing

Correlation of Periodontitis and In Vitro Fertilization Outcome: A Literature Review - Journal of Research in Dental and Maxillofacial Sciences 

Can periodontal disease affect conception? A literature review in: Reproduction and Fertility Volume 2 Issue 1 (2021) 

Can Oral Health Affect Fertility? Yes - Here's 10 Things To Know

Male Infertility and Dental Health Status: A Systematic Review - PMCWomen's Fertility Linked To Oral HealthCan Oral Health Affect Your Pregnancy and Fertility? - The Super Dentists