32 VĚCÍ,KTERÉ BYSTE MĚLA STIHNOUT, NEŽ OTĚHOTNÍTE

Pořídit si dítě je jedním z největších životních rozhodnutí a nemělo by být bráno na lehkou váhu. Mnoho žen se na těhotenství vůbec nepřipravuje, přesto, že je to nesmírně důležité. Čím lépe se připravíte, tím snadnější a rychlejší bude cesta k početí a můžete předejít mnoha komplikacím do budoucna. Jako těhotná už je také většinou pozdě dohánět to, co bylo předtím zameškáno.  Pokud se podíváte na tento seznam, možná objevíte pár oblastí, kde ještě máte rezervy. 

Co stihnout před otěhotněním
Co stihnout před otěhotněním

1. Začněte správnou motivací

Žena by měla otěhotnět pouze tehdy, pokud se opravdu chce stát matkou. Pokud její motivace vychází z nesprávných příčin jako  zaplnění prázdnoty v životě, udržení si partnera nebo řešení pracovní situace, je to špatně.

2. Řešte psychické problémy s odborníkem

Pokud se potýkáte s depresí, úzkostmi nebo nevyřešenými traumaty, to vše může negativně ovlivnit plodnost, průběh těhotenství i budoucí dítě. Neléčená deprese během těhotenství také zvyšuje riziko poporodní deprese. Pokud máte psychické problémy, je čas navštívit odborníka. Pokud už užíváte léky, konzultujte je s lékařem, některé se v těhotenství nedoporučují.

3. Přestaňte užívat antikoncepci alespoň několik měsíců před pokusem o početí

I když se ženám často doporučuje pokusit se o početí ihned po vysazení antikoncepce, mnohé studie prokázaly, že hormonální antikoncepce může způsobit neplodnost. Navíc po delším užívání způsobuje v těle nedostatek vitamínů a minerálů, což může negativně ovlivnit těhotenství a vývoj dítěte. Více o tomto tématu se dozvíte zde Příprava na těhotenství

4. Vyhýbejte se stresu

Pokud zrovna procházíte stresovým obdobím, není to nejlepší čas na otěhotnění. Stres ovlivňuje hormony, imunitní systém a uhnízdění vajíčka v děloze. Ne vždy je možné se stresu úplně vyhnout -  v tom případě se snažte do svého života začlenit nějaké relaxační techniky. Na Youtube je spousta užitečných videí. Stres pomáhá snižovat i cvičení, jóga, aromaterapie, poslech hudby, procházky v přírodě nebo četba knihy.  

5. Přestaňte kouřit

Kouření snižuje plodnost a zvyšuje riziko potratu a mimoděložního těhotenství.

6. Přestaňte pít alkohol

Alkohol kromě faktu, že poškozuje plod,  přispívá i k neplodnosti. Snižuje kvalitu vajíček a odčerpává tělu vitamín B a kyselinu listovou. První týdny těhotenství jsou zásadní pro vývoj embrya a pít alkohol obzvlášť v tomto období je vysoce rizikové.

7. Snižte příjem kofeinu

Kofein obsažený v kávě, čaji, Cole, Pepsi a energetických nápojích snižuje hladinu hormonu  prolaktinu, která bývá spojena s neplodností

8. Jezte zdravě

Jídlo bohaté na vitamíny a minerály je zásadní pro plodnost, úspěšné těhotenství a zdravé dítě. Důležitosti správného stravování bude ještě věnováno na těchto webových stránkách hodně času. 

9. Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku narušuje hormonální rovnováhu a přispívá k depresi a úzkosti. Dopřejte si 7 až 8 hodin spánku denně. Pokud chodíte spát pozdě, snažte se postupně chodit do postele dřív.

10. Snažte optimalizovat váhu

Výrazná nadváha nebo podváha snižuje kvalitu vajíček, ovlivňuje hormony a ovulaci,  a tím snižuje šance na úspěšné otěhotnění. Pokud si nevíte s hubnutím rady samy, nejlepší je navštívit výživového poradce, který vás nasměruje a  pomůže vám sestavit jídelníček. Vyhněte se zkoušení různých diet na internetu – jídelníček by měl být přizpůsoben vašim potřebám a být sestaven odborníkem.

11. Získejte základní informace

Investujte čas do získání základních informací.  Pokud se naučíte, jak funguje tělo, na co se při početí zaměřit a čemu se naopak vyhnout, velmi vám to usnadní celý proces. Nehledě na to, že můžete do budoucna významně ovlivnit zdraví vaše i vašeho dítěte.

12. Sledujte ovulaci

Jak, kdy a jestli vůbec u vás probíhá ovulace je něco, co by každá žena, která se snaží otěhotnět, měla znát. Můžete si tak ušetřit hodně času, problémů a zklamání. Mějte na paměti, že  ovulace neprobíhá vždy uprostřed cyklu a ne každá žena, která menstruuje, musí také ovulovat.

13. Detoxikujte 

Pokud jste dosud neholdovala zdravému životnímu stylu – jedla nezdravé jídlo, pila alkohol, kouřila, užívala hormonální antikoncepci nebo byla vystavena chemikáliím – je dobré tělo detoxikovat. Detoxikace by měla proběhnout několik měsíců před pokusem o početí.

14. Vyhněte se toxinům

Vyhýbání se toxinům zvyšuje šance na početí. Toxiny se bohužel nacházejí všude – v jídle, kosmetice, čisticích prostředcích, barvách, pracích prášcích a plastových výrobcích. Pokud je to možné, přejděte na bio a ekologické produkty. Toxiny narušují plodnost - jsou totiž schopny negativně ovlivnit hormonální systém v těle. Tomuto tématu se bude brzy věnovat některý z článků. 

15. Naplánujte si návštěvu zubaře

Ideální je nechat si prohlédnout zuby před otěhotněním a napravit všechny nedostatky. Ošetření zubů během těhotenství není ideální kvůli anestezii a rentgenu. Nikdy si nenechte do úst dát amalgámové plomby - obsahují jedovatou rtuť. Jejich používání bude v ČR bohudík definitivně zakázáno v roce 2026. Choďte pravidelně na ústní hygienu. Bakterie, které  způsobují onemocnění dásní mohou ztrojnásobit riziko neplodnosti a pokud se dostanou do reprodukčních orgánů, mohou zabránit uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Více o tomto tématu si přečtete zde VLIV ZDRAVÍ ÚSTNÍ DUTINY NA PLODNOST

16. Přesvědčte partnera, aby i on dodržovat zdravý životní styl

Zdravý životní styl je stejně důležitý pro vašeho partnera jako pro vás. Kvalitní spermie totiž se zdravým životním stylem přímo souvisí.

17. Otestujte partnera

Některé zdravotní problémy mohou ovlivnit plodnost mužů, a přitom o nich nemusí ani vědět. Pro začátek se nabízí možnost otestovat kvalitu spermií partnera některým z domácích testů volně prodejných v lékárnách.

18. Užívejte kvalitní vitamíny a minerály

Mnoho lidí má nedostatek vitamínů a minerálů, což není ideální pro plodnost ani vývoj dítěte. I když je nejlepší získávat živiny přímo ze stravy, málokdo má tak ideální jídelníček, který pokryje nároky těla. A pozor - začít užívat vitamíny až otěhotníte, je už pozdě.

19. Pozor na některé léky

Pokud máte zdravotní problémy, na které musíte užívat léky, konzultujte je se svým lékařem. Mnoho léků není vhodných ani bezpečných během těhotenství a mohou ovlivnit i vaši plodnost. Skoro vždy existují alternativní možnosti. Seznam léků, které mají vliv na plodnost a těhotenství, najdete tady LÉKY, KTERÉ  MOHOU OVLIVNIT PLODNOST

20. Nechte si zkontrolovat hormonální profil, včetně štítné žlázy

Mnoho problémů s početím je způsobeno hormonální nerovnováhou. Nechat si zkontrolovat hormonální profil je jednoduchý úkon, kdy se jen odebere malý vzorek krve a můžete o to požádat svého gynekologa.  Budete hned od začátku vědět, na čem jste a nemusíte ztrácet drahocenný čas marným snažením otěhotnět. Většina hormonálních problémů má řešení. 

21. Zkontrolujte si očkování

Pokud vám chybí některá očkování, určitě je nenechávejte na dobu, kdy budete těhotná nebo kojit. Ačkoliv se u některých očkování uvádí, že jsou bezpečná v těhotenství, není to určitě nejlepší nápad a lze s tím polemizovat. Jiná očkování se musí oficiálně podstoupit několik měsíců před otěhotněním. Poraďte se se svým lékařem. 

22. Nechte si udělat cytologii 

Cytologie je stěr z děložního čípku, který dokáže odhalit patologické buňky, které mohou signalizovat přednádorové stavy nebo už samotnou rakovinu. Tento test je dobré absolvovat pravidelně a určitě před otěhotněním. Pokud by byl nález pozitivní, následný zákrok nemusíte podstupovat jako těhotná. 

23. Vylečte si kvasinkovou infekci

Příznaky kvasinkové infekce zahrnují svědění, pálení, zarudnutí, podráždění a výtok. Kvasinková infekce mohou ovlivnit plodnost. Studie prokázaly,  že ženy, mající potíže s plodností, mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost pozitivního testu na kvasinkovou infekci než ženy, které otěhotněly bez problémů. 

24. Zvažte podstoupení genetických testů

Pokud vy nebo váš partner máte v rodině genetické poruchy, je rozumné zjistit, jestli vy sami nejste přenašeči. Lékař vám může odebrat malý vzorek krve nebo slin, který pošle do laboratoře. K dispozici jsou také některé domácí testovací sady.

25. Pravidelně cvičte

Cvičení prospívá  zdraví a připravuje tělo na těhotenství. Ne všechny druhy cvičení jsou však vhodné, čím více intenzivní, tím více snižuje plodnost.  

26. Najděte si fyzioterapeuta

Špatné držení těla může ovlivnit vnitřní orgány, včetně reprodukčního systému a to se pak promítne v potížích s otěhotněním. Jednou z nejlepších terapií je Metoda Mojžíšové Alternativní metody

27. Připravte si pánevní dno na těhotenství

Posílení pánevního dna pomocí jednoduchých cviků ještě před těhotenstvím může být do budoucna velmi prospěšné. Těhotenství a porod mohou tuto oblast velmi zatížit, což může vést k problémům jako je inkontinence nebo bolestivý pohlavní styk. Obojímu jde předejít cvičením. 

28. Navštivte centrum asistované reprodukce

Pokud se vám delší dobu nedaří otěhotnět, navštivte některé z center asistované reprodukce. Neznamená to, že musíte hned podstupovat umělé oplodnění. Výhodou je, že v centru můžou provést veškerá vyšetření a odhalit příčinu neplodnosti. Sami se pak rozhodnete, co bude dál.  

29. Vyzkoušejte protizánětlivou dietu

Záněty v těle jsou jednou z příčin neplodnosti. Tato dieta může být obzvlášť užitečná pro lidi s autoimunitními onemocněními, ale osvědčila se i při potížích s otěhotněním. Protizánětlivé dietě se budeme věnovat v jednom z příštích článků.

30. Vyřešte si finance

S příchodem dítěte se většinou dramaticky změní i vaše finanční situace, už jen tím, že většina žen zůstává  i několik let s dětmi doma. Poslední, co by člověk chtěl, je dělat si finanční starosti v těhotenství, po porodu nebo na mateřské dovolené.

32. Připravte svůj domov na příchod dítěte

Zařiďte a připravte pokojíček a věci pro miminko. Že je ještě brzy ? Pomáhá to zklidnit psychiku a dáváte tím svému podvědomí signál, že s miminkem v brzké době počítáte.  

Co udělat před otěhotněním
Co udělat před otěhotněním
Kolekce 4 e-booků
Kolekce 4 e-booků

KOLEKCE 4 E-BOOKŮ

Je tu pro vás připravena kolekce čtyř unikátních e-booků, kterou si můžete stáhnout jako celek nebo každý zvlášť. Růžový e-book je zaměřený na ženy a obsahuje veškeré informace (včetně méně známých nebo dosud řádně neprobádaných), které vám pomohou otěhotnět. Modrý e-book řeší otázky mužské plodnosti a zlepšení spermiogramu. Žlutý je ideální volbou, pokud toužíte po konkrétním pohlaví miminka a chtěli byste nahlédnout do všech metod, kterými se o to můžete pokusit. Zelený e-book vám odhalí nejčasnější příznaky těhotenství ( ještě než vyjde pozitivní těhotenský test) a obsahuje detailní zkušenosti stovky žen.

Tyto e-booky jsou jedním z nejrozsáhlejších průvodců na cestě za otěhotněním - jsou plné výjimečných a jedinečných poznatků, které byly shromážděny v průběhu téměř dvou desetiletí.