OTĚHOTNÍM.CZ
VŠE O OVULACI
KDY NASTÁVÁ OVULACE A JAK JI POZNAT?
Žena může být oplodněna pouze, když u ní proběhne ovulace. V ideálním případě jednou za měsíc, zhruba uprostřed cyklu, se z vaječníku uvolní vajíčko, které pak cestuje vejcovodem směrem k děloze. Dokáže přežít až 36 hodin a pokud se během této doby setká se spermií, může dojít k početí dítěte. Ovulaci je potřeba si hlídat a měřit, protože ženy často mylně vycházejí z domněnky, že bývá uprostřed cyklu. Bývá, ale nemusí a nedejte se zmýlit tím, že máte cyklus pravidelný. Pokud má cyklus 28 dní, ovulace nastane většinou 14. den, ale stejně tak to může být 10. den nebo až 20.
K ovulaci také vlivem mnoha faktorů nemusí docházet vůbec, což zjistíte v domácích podmínkách zase jen měřením. JAK POZNAT, ŽE NEMÁM OVULACI O miminko je vždy dobré se začít snažit už několik dní PŘED ovulací. Proč? Protože spermie vydrží v těle ženy běžně 5 dnů, někdy i 7, a na vajíčko si dokáží ve vejcovodu počkat. Ikdyž cestu k vajíčku dokáží zdolat už za cca 20 minut, některé jsou mnohem pomalejší. Doporučuje se tedy plánovat styk 5 dní před ovulací ( a předtím pár dní abstinovat) a potom obden.
Pokud si žena přeje dítě, základ je zjistit, kdy má ovulaci. Zde je několik metod, jak na to:
1. Pozorování děložního hlenu
Na tomto obrázku je zobrazen takzvaný plodný hlen. Vypadá podobně jako syrový vaječný bílek, je stejně průhledný a elastický. U ženy, která je hormonálně v pořádku, se objeví zhruba 3-4 dny před ovulací a má velice důležitou roli- pomáhá spermiím přežít v kyselém vaginálním prostředí a usnadňuje cestu do dělohy a následně k vajíčku. Chybějící nebo nekvalitní plodný hlen může být jednou z příčin neplodnosti.
2. Zkoumání pozice a tvaru děložního čípku
Děložní hrdlo neboli čípek je nejspodnější část dělohy. V průběhu cyklu se mění a tyto změny jde bez problému nahmatat prstem. Před ovulací je čípek měkký, kluzký a otvor uprostřed se zvětší, aby usnadnil spermiím průnik do těla ženy. Čípek na fotce je zachycen v tomto plodném období. Na další fotky čípku během celého cyklu se můžete podívat na těchto stránkách https://beautifulcervix.com/project/2443/
3. Měření bazální teploty
Bazální teplota je nejnižší tělesná teplota člověka, naměřená v období klidu. Většinou se pohybuje v rozmezí 36-37 stupňů Celsia. U žen se mění vlivem hormonů po celý měsíc. Pokud si žena měří každý den po probuzení zhruba ve stejnou dobu bazální teplotu a výsledky si zaznamenává, bude schopna časem říct, kdy u ní dochází k ovulaci a dokonce pozná i to, že otěhotněla. Bohužel správné výsledky dokáže zkreslit mnoho faktorů jako nemoc, málo spánku, konzumace alkoholu, vstávání v odlišnou dobu. Navíc existují ženy, u kterých vůbec nedochází při ovulaci k zvýšení bazální teploty, jak je jinak běžné. Proto je lepší si výsledky ještě potvrdit ovulačními testy.
4. Testy z moči ( ovulační testy)
V podvěsku mozkovém se tvoří hormon LH (luteinizační hormon), který je zodpovědný za dozrávání vajíček a ovulaci. Zhruba 24-36 hodin před ovulací je v těle největší množství tohoto hormonu a to je právě čas, kdy testy začnou vycházet pozitivní. ( pozitivní test je pouze, pokud jsou na něm dvě stejně silné čárky ). Pokud je druhá čárka slabší, testujte dál, ideálně každých pár hodin. Testy jsou tou nejpřesnější metodou, jak zjistit nadcházející ovulaci. Hodí se ale spíše pro ženy, které mají pravidelný cyklus nebo zhruba tuší, kdy u nich ovulace nastává. V opačném případě se připravte na to, že budete potřebovat opravdu velké množství testů. Lepší je proto začít buď s měřením bazální teploty nebo alespoň s pozorováním děložního čípku a plodného hlenu.
Výsledky se mohou měnit i v průběhu několika hodin. Na obrázku nahoře je pozitivní až poslední test, od této chvíle by ovulace měla nastat v rozmezí 24 až 36 hodin. Tento čas je orientační, ale většinou to tak bývá.
5. Další možné příznaky ovulace
mohou se objevit a nemusí, hodně žen uvádí:
- bolest v podbřišku
- nafouklé břicho
- špinění, lehké krvácení nebo růžový výtok
- zvýšená chu´´ˇť na sex
- nevolnost
Fyzické projevy ovulace
jsou : plodný hlen, změny v děložním čípku, mírný pokles bazální teploty, bolest v podbřišku, nafouklé břicho, špinění nebo růžový výtok a nevolnost. Žena, která má hormony v pořádku a je zdravá, by měla mít vždy plodný hlen a měkký a otevřený děložní čípek, ostatní projevy jsou individuální.
Ještě několik informací:
- zdá se, že plodnosti nahrává roční období - nejvíce žen údajně počne na podzim a v zimě
- týden před ovulací a po ní by se žena neměla saunovat a koupat v horké vodě. Muži, kteří se snaží o dítě, by oboje měli dlouhodobě vynechat
- pro muže se doporučuje několik dnů (ideálně 2-3) před ovulací abstinovat, aby měl více spermií. Neplatí to ovšem pro muže se špatným spermiogramem ( především pokud je špatná morfologie), v tomto případě by styk měl naopak probíhat co nejčastěji
- nepoužívejte sliny ani jiné lubrikanty, zpomalují totiž a likvidují spermie. Včetně většiny těch, určených speciálně k početí. Snažte se o to, abyste měla kvalitní, plodný hlen - to je ten nejlepší lubrikant a ochrana spermií.
při orgasmu se děloha rytmicky stahuje. Děložní čípek při tom nasává spermie dovnitř a stahy jim pomáhají na cestě k vajíčku. Proto je lepší, aby žena měla orgasmus až po muži. Také je důležitá, aby byla žena při styku pokud možno co nejvíce vzrušená - prostředí v pochvě je pak pro spermie mnohem víc příznivější.
po styku je dobré dát nohy nahoru nebo podložit zadek a zhruba 40 minut tak vydržet. Podobnou službu, a ještě lepší, vám udělá kalíšek, který se nasadí na děložní čípek. Není však třeba ho nechávat na místě půl dne, stačí maximálně hodina. Více o kalíšku, ovulaci a dalších metodách se dočtete v e-booku Jak snadno a přirozeně otěhotnět E-BOOKY
Zdroje:
www.emimino.cz Vše o ovulaci - eMimino.cz, Jak fungují ovulační testy? Urychlí otěhotnění - eMimino.cz
www.clevelandclinic.org Ovulation: Calculating, Timeline, Pain & Other Symptoms
www.medicalnewstoday.com Ovulation: Symptoms, calendar, is it painful, and more
www.healthline.com What Is Ovulation? Cycle Timeline, Pain, and Other Symptoms
www.clearblue.com Basal body temperature: Definition and charts - Clearblue
www.fortitudefertility.com Basal Body Temperature (BBT) vs. Ovulation Predictor Kits
Physiology, Ovulation And Basal Body Temperature - StatPearls - NCBI Bookshelf
www.trmbaby.com Ovulation Testing | Tenn. Reproductive Medicine | Chattanooga
www.nih.gov Effect of Vaginal Lubricants on Natural Fertility - PMC
Effect of saliva on sperm motility and activity - PubMed
Jak snadno a přirozeně otěhotnět
Chcete se co nejlépe připravit na těhotenství nebo k vám miminko stále nepřichází? Ráda byste využila všechny možnosti, jak podpořit plodnost? Co se v e-booku dozvíte:
- jak funguje ženský reprodukční systém
- jak probíhá početí
- ověřené i méně známé tipy, jak podpořit plodnost a samotný proces početí, na co si dát pozor
- všechny možné příčiny, které vám brání v těhotenství, mnohé z nich pro vás mohou být naprostou novinkou
- efektivní způsoby, jak regulovat hormony a menstruační cyklus
- vitamíny a minerály k podpoře otěhotnění, které opravdu fungují
- byliny a bylinné směsi na podporu početí
- éterické oleje a krystaly k regulaci hormonů a příznivé k početí
- konkrétní homeopatické léky na otěhotnění, které si vyberete podle vašich příznaků
- jak může být psychika překážkou na cestě za miminkem
- jak si uspořádat domov podle Feng shui, abyste podpořili energii početí
- babské rady a magické rituály na podporu otěhotnění
V knize si přijdou na své všichni, ať už vyznávají striktně vědecký přístup nebo se nebojí zabrousit do málo probádaných vod alternativní medicíny a starověkých rituálů.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...
Chodíte pravidelně k zubaři? Na ústní hygienu? Zdraví ústní dutiny je ještě mnohem důležitější než jste si mysleli - zánět zubů a dásní nebo kazy můžou výrazně ovlivnit plodnost jak žen, tak i mužů. Spouští totiž chronický zánět v těle, který dokáže narušit hormonální rovnováhu a třeba i uhnízdění embrya v děloze. Studie také prokázaly vztah špatné...
Existuje mnoho léků, které by se během těhotenství neměly užívat nebo jsou přímo zakázány. Méně často se však mluví o tom, že některé léky, včetně těch běžně používaných, jako jsou přípravky proti bolesti, kašli či alergiím, mohou ovlivnit plodnost. Mezi možné následky patří například poruchy menstruačního cyklu nebo změny v kvalitě plodného...
Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět
Vyplňte vaše jméno, email a klikněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.