OTĚHOTNÍM.CZ

JAK SE PŘIPRAVIT NA OTĚHOTNĚNÍ

KDY VYSADIT HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCI

Rizika hormonální antikoncepce
Rizika hormonální antikoncepce

Jak vlastně hormonální antikoncepce funguje? Je založena na blokádě ovulace. Vychází z předpokladu, že dodáme-li organismu každý den malou dávku hormonů, bude si mezimozek myslet, že hladina v krvi je dostatečná a nevydá příkaz k další produkci. Není-li však v organismu dostatečné množství vlastních hormonů, nedojde k dozrání a uvolnění vajíčka z vaječníku, tedy k ovulaci. Když se jednoduše ženskému tělu dodá uměle estrogen a progesteron, které běžně tvoří vaječník, ten  vypne a přestane fungovat. S myšlenkou využít chemicky produkované hormony k hormonální antikoncepci přišli poprvé v USA kolem roku 1960. Tehdejší přípravky obsahovali velké dávky hormonů a měli mnoho vedlejších účinků. Od té doby se dávky hormonů snížily a kvalita zvýšila. Některé vedlejší účinky však zůstaly.

Fakt, na který vás většinou žádný doktor neupozorní je ten, že některé ženy zůstávají neplodné celé měsíce po vysazení antikoncepce. I v připadě, že se plodnost obnoví ihned, ženy trpí závažným nedostatkem minerálů a vitamínů jako zinek, hořčík, vitamín A, E, B6, B12 a kyselina listová, který nemohou pokrýt běžnou stravou. Navíc jim o této skutečnosti většinou nikdo nic neprozradil, takže nemají ani potřebu užívání  vitamínových preparátů. Pokud žena otěhotní brzy po vysazení antikoncepce, může to mít takovéto následky - nedostatek hořčíku může způsobit omezení prokrvení dělohy a placenty - dítě je podvyživené a je ovlivněn jeho motorický vývoj (potíže v učení, chování), nedostatek vitamínu E způsobuje neplodnost a samovolné potraty, nedostatek vitamínu A je stejně nebezpečný jako jeho nadbytek -může způsobit hromadění tekutin v mozku a kostní dřeni. Nedostatek vitamínů B6, B12 a kyseliny listové se projevuje zvýšeným rizikem rozštěpu páteře a sníženým vývojem nervové tkáně. Nízká hladina zinku se spojuje s patologicky prodlouženým průběhem porodu a různými gynekologickými záněty(které negativně ovlivňují zrání mozkových buněk vyvíjejícího se dítěte). Hormonální antikoncepce má kromě jiného za následek poruchy funkce placenty a děložní tkáně (endometria), což vede k zvýšenému riziku potratů ještě 12 měsíců po vysazení antikoncepce. U dětí zplozených během šesti měsíců po vysazení hormonální antikoncepce se vyskytují anomálie nebo vrozené vady významně častěji. Jens Bielenberg, který provedl tuto rozsáhlou studii o vlivu hormonální antikoncepce, také cituje tři odborné studie, které zaznamenaly statisticky významný vzestup poškození nervové tkáně u dětí, jejichž matky užívaly v posledních třech měsících před početím hormonální antikoncepci. Sám Bielenberg doporučuje vysadit antikoncepci až rok před plánovaným početím

Další vedlejší účinky hormonální antikoncepce jsou:


  • přibírání na váze
  • vysoký krevní tlak
  • zvýšený cholesterol
  • riziko krevních sraženin
  • onemocnění jater
  • zvýšené riziko rakoviny prsu
  • nízké libido
  • deprese

Zdroj:

www.researchgate.net  Interactions between oral contraceptives and vitamins. The influence of ovulation inhibitors on a next pregnancy with regard to child development. Part 1: Interactions between oral contraceptives and vitamin metabolism | Request PDF

www.pubmed.gov  Oral contraceptives and changes in nutritional requirements - PubMed

www.thedietologist.com.au  These Are the 8 Nutrients The Pill is Depleting You Of - The Dietologist

www.scientificamerican.com  How Birth Control Pills Affect Your Nutritional Needs | Scientific American

www.thefertilitydietitian.com.au  The Pill & Nutrient Depletion — The Fertility Dietitian

It Starts with the Egg- Rebecca Fett 


PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ

S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním. Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě. 

Kouření snižuje plodnost
Kouření snižuje plodnost


ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství kofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. 

Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství, předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, protože náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik vajíček ve vaječníku.

Některé léky snižují plodnost
Některé léky snižují plodnost

Pokud byste mohla být těhotná, neužívejte žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte BLOG (článek o lécích, majících vliv na plodnost). Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya. Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu, atd.) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze a cviky na posílení pánevního dna. Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně bolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo náročné a časté cvičení blokují ovulaci a způsobují neplodnost.

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mensttruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

Plavání je ideální sport
Plavání je ideální sport

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství zrovna nejlepší a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový. Navíc zánět v ústní dutině může způsobit neplodnost, více si přečtěte zde CHCETE MIMINKO? ČISTĚTE SI DOBŘE ZUBY!).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny. Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí). 

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat. K chromozomálním vadám patří např. Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), i když se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

Zelenec
Zelenec
  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, čístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku nahoře (zelenec) je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlnné troubě (o škodlivosti mikrovln se vedou mnohé diskuze) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností

Zdroje:

www.pubmed.gov  Effect of Exercise on Ovulation: A Systematic Review - PubMed

www.nih.gov  A Narrative Review on the Impact of Smoking on Female Fertility - PMC

www.frontiersin.org  Frontiers | Associations between smoking status and infertility: a cross-sectional analysis among USA women aged 18-45 years

www.nzip.cz  Prenatální diagnostika | NZIP

www.vzp.cz  Jaká vyšetření mě čekají v průběhu těhotenství? Co mi hradí zdravotní pojišťovna? - VZP ČR


Kolekce 4 e-booků
Kolekce 4 e-booků

KOLEKCE 4 E-BOOKŮ

Je tu pro vás připravena kolekce čtyř unikátních e-booků, kterou si můžete stáhnout jako celek nebo každý zvlášť. Růžový e-book je zaměřený na ženy a obsahuje veškeré informace (včetně méně známých nebo dosud řádně neprobádaných), které vám pomohou otěhotnět. Modrý e-book řeší otázky mužské plodnosti a zlepšení spermiogramu. Žlutý je ideální volbou, pokud toužíte po konkrétním pohlaví miminka a chtěli byste nahlédnout do všech metod, kterými se o to můžete pokusit. Zelený e-book vám odhalí nejčasnější příznaky těhotenství ( ještě než vyjde pozitivní těhotenský test) a obsahuje detailní zkušenosti stovky žen.

Tyto e-booky jsou jedním z nejrozsáhlejších průvodců na cestě za otěhotněním - jsou plné výjimečných a jedinečných poznatků, které byly shromážděny v průběhu téměř dvou desetiletí.

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si články, které vám pomohou otěhotnět

Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...

Chodíte pravidelně k zubaři? Na ústní hygienu? Zdraví ústní dutiny je ještě mnohem důležitější než jste si mysleli - zánět zubů a dásní nebo kazy můžou výrazně ovlivnit plodnost jak žen, tak i mužů. Spouští totiž chronický zánět v těle, který dokáže narušit hormonální rovnováhu a třeba i uhnízdění embrya v děloze. Studie také prokázaly vztah špatné...

Existuje mnoho léků, které by se během těhotenství neměly užívat nebo jsou přímo zakázány. Méně často se však mluví o tom, že některé léky, včetně těch běžně používaných, jako jsou přípravky proti bolesti, kašli či alergiím, mohou ovlivnit plodnost. Mezi možné následky patří například poruchy menstruačního cyklu nebo změny v kvalitě plodného...

Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět

Vyplňte vaše jméno, email a klikněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.