Jak zjistit jestli jste těhotná? Máte na výběr z několika způsobů a tím nejjednodušším je těhotenský test. Dokáže ukázat výsledek ještě před datem očekávané menstruace. Jak brzy můžete testovat, jak postupovat a který test je pro vás vhodný? Vše se dozvíte v tomto článku.

PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ
VLIV HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE NA PLODNOST A VÝVOJ DÍTĚTE - KDY JI VYSADIT

Hormonální antikoncepce byla poprvé uvedena na trh počátkem 60.let minulého století v USA, v té době se předepisovala spíše jako léčba různých poruch menstruačního cyklu. Pilulky tehdy obsahovaly velké množství estrogenů, které měly mnoho závažných vedlejších účinků jako zánět žil, žloutenka nebo poškození srdce. Přesto pár let poté způsobily celosvětovou revoluci a staly se symbolem svobodného sexu. Hormonální antikoncepce ( HA ) dodává do těla syntetické hormony estrogen a progestin, které za normální situace tvoří vaječníky. Ty pak přestanou fungovat a tím nedochází k ovulaci, vajíčko nemůže být oplodněno. HA také zahušťuje poševní hlen, který zamezí spermiím vniknutí dále do pohlavního ústrojí ženy a způsobuje i změny na děložní sliznici ( pokud by přeci jen došlo k oplodnění, vajíčko by se velmi pravděpodobně nemohlo uchytit v děloze).
Dnešní antikoncepce má s tou původní ze 60. let už jen pramálo společného, obsahuje totiž mnohem méně hormonů. I přesto má stále mnoho vedlejších účinků, od malých po velmi závažné. Všechny tyto vedlejší účinky byly mockrát prokázány mnohými studiemi, přesto je v České republice stále dost lékařů, kteří pilulky pod rouškou naprosté bezpečnosti předepisují jak na běžícím pásu. A to i ženám, které mají poruchy srážlivosti krve, migrény nebo jaterní onemocnění. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, měla byste ji vysadit nejméně rok před početím dítěte. Proč? HA 🔶způsobuje neplodnost. Spousta žen má po vysazení 🔶poruchy cyklu a ovulace a často trvá měsíce, než se plodnost obnoví. HA způsobuje v těle 🔶závažný nedostatek vitamínů a minerálů. HA zvyšuje 🔶 riziko potratů ještě rok po vysazení kvůli poruchám funkce placenty a děložní sliznice. HA způsobuje mnohem větší riziko 🔶 anomálií, vrozených vad a poškození nervové tkáně dětí, které byly počaty pár měsíců po vysazení.
Co je třeba doplnit : vitamíny skupiny B, kyselina listová, vitamín A, vitamín E, zinek, hořčík, vitamín C a selen. Všechny tyto vitamíny a minerály vám v těle po užívání HA v optimální míře chybí a pokud si přečtete tento článek Strava a doplňky, zjistíte, že jsou zásadní pro hormonální rovnováhu, kvalitu vajíček, prevenci potratů a defektů vývoje mozku miminka. Jejich nedostatek způsobuje kromě jiného i záněty, poruchy ovulace, rozštěpy a jiné vývojové deformace, nízkou porodní hmotnost, syndrom SIDS ( syndrom náhlého úmrtí kojence) a mnoho dalších komplikací.
Další vedlejší účinky hormonální antikoncepce

🟨 přibírání na váze,
🟨 vysoký krevní tlak,
🟨 otoky a zadržování vody,
🟨 zvýšený cholesterol,
🟨 bolesti hlavy a migrény,
🟨 bolesti prsou,
🟨 nevolnost,
🟨 nespavost,
🟨 akné,
🟨 krvácení a špinění,
🟨 zvýšené riziko zánětů v pochvě,
🟨 riziko krevních sraženin - trombóza, infarkt, mrtvice,
🟨 onemocnění jater,
🟨 zvýšené riziko rakoviny prsu a děložního čípku,
🟨 nízké libido,
🟨 melasma - tmavé skvrny na kůži,
🟨 deprese.
A nakonec, aby celý článek nevyzněl jen v negativním duchu, zde je i několik pozitivních účinků hormonální antikoncepce:
🟨 účinná ochrana před otěhotněním,
🟨 snižuje riziko rakoviny dělohy, vaječníků a střev,
🟨 odstraňuje bolestivou menstruaci,
🟨 pomáhá při endometrióze,
🟨 zabraňuje tvorbě cyst,
🟨 při diagnóze PCOS snižuje testosteron a další androgeny,
🟨
pomáhá při akné a padání vlasů.
Je ale nutné říci, že výše uvedené stavy neléčí, pouze je dočasně odstraní po dobu užívání.
PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ
Ženy často dohánějí správnou životosprávu až ve chvíli, když zjistí, že jsou těhotné. V té době je už ale často pozdě a je položen základ většině orgánů. Například v 3. týdnu se už vyvíjí nervová trubice - základ mozku a míchy. Kritická fáze je 3. - 8. týden, kdy je embryo mimořádně citlivé na všechny toxiny a nesprávnou výživu - přešlapy v tomto ohledu ovlivní dítě na celý život. Proto je vždy nutné myslet na zdraví svoje a miminka s předstihem, jako bonus tím podpoříte i svou plodnost. Pokud plánujete těhotenství, skoncujte se svými zlozvyky - dobře se stravujte, doplňte si vitamíny a minerály, vyhýbejte se stresu a dopřejte si dostatek spánku a pohybu.
ALKOHOL A DROGY

Alkohol by ženy i muži snažící se o početí měli přestat konzumovat úplně ( výjimkou je občasná sklenička červeného vína), v těhotenství pak ani červené víno. Alkohol je neurotoxický jed, který významně snižuje plodnost. U žen narušuje hormonální rovnováhu, způsobuje nepravidelnosti cyklu a anovulaci, poškozuje kvalitu vajíček. Narušuje implantaci embrya, je příčinou časných potratů a zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. V začátku těhotenství, kdy se formuje srdce, mozek a nervová soustava miminka, může způsobit vrozené vady a poškození mozku. U mužů alkohol snižuje testosteron, poškozuje spermie a jejich DNA. Dle dánské studie už 3 drinky týdně měly za následek snížení množství a kvalitu spermií. Dále pití alkoholu ochuzuje tělo o vitamíny ( B, C, D, A) a minerály ( zinek, hořčík, vápník), které jsou všechny důležité zejména při početí a těhotenství. Strava a doplňky .
Užívání drog v těhotenství může způsobit potrat, poškození mozku dítěte, srdeční vady, různé neurologické poruchy. Děti se často rodí předčasně s nízkou porodní hmotností, mají abstinenční příznaky a je u nich zvýšené riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců.
CIGARETY

Cigaretový kouř obsahuje zhruba 7000 chemických látek, z toho zhruba 70 karcinogenních (způsobujících rakovinu) a několik set toxických. Stále si myslíte, že pár cigaret denně nemůže ničemu vadit? Kouření má velký dopad na plodnost. U žen snižuje kvalitu vajíček a poškozuje jejich DNA. Také snižuje estrogen , zhoršuje kvalitu plodného hlenu , ztěžuje uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a urychluje dobu, kdy u ženy začne přechod. Cigarety jsou zodpovědné za spontánní potraty, mimoděložní těhotenství , předčasný porod a nízkou porodní váhu. Děti kuřaček mají často astma, ekzémy, snížený intelekt, jsou agresivní , opožděné a mají dispozice k některým typům rakoviny. U poloviny dětí, které zemřely v důsledku náhlého syndromu úmrtí kojence, jejich matky kouřily v těhotenství. U mužů kouření poškozují spermie a jejich genetický kód.
KÁVA A KOFEIN

Mírná konzumace kávy plodnost pravděpodobně neovlivní, nicméně kofein se obecně při snaze o početí a v těhotenství nedoporučuje. Kofein obsahuje nejenom káva, ale ve větší míře i Coca Cola, Pepsi, energetické nápoje, černý a zelený čaj, některé druhy ledových čajů, čokoládových nápojů a některé léky proti bolesti. Kofein narušuje hormonální rovnováhu, konkrétně hormonů estrogenu, progesteronu a prolaktinu. To se může projevit poruchami ovulace. Dále bývá spojován s horším prokrvením dělohy, problémy s uhnízděním vajíčka a časnými potraty. U mužů zvýšené množství kofeinu snižuje kvalitu spermií a poškozuje jejich DNA. Pokud se snažíte otěhotnět, nepijte více jak jeden šálek nápoje s kofeinem. Nejlépe je kofeinu vyhnout se úplně.
LÉKY

Některé léky mají negativní vliv na hormonální rovnováhu, ovulaci, plodný děložní hlen. Mohou ovlivnit kvalitu vajíček, prostředí v děloze, kvalitu spermií i vyvíjející se miminko. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte LÉKY, KTERÉ MOHOU ZHORŠIT PLODNOST .Důležité je snažit se omezit léky také v době, kdy se miminku vyvíjejí orgány. Pokud je užívat v případě některých onemocnění musíte, poraďte se vždy s lékařem a to i o volně prodejných lécích. Některé z nich, jako například ibuprofen ( Ibalgin, Nurofen) narušuje děložní sliznici a ovulaci a tím brání uhnízdění embrya ( neberte jej minimálně několik dní před ovulací a týden po ní). Paracetamol ( Paralen, Panadol, Coldrex, Valetol, Migralgin) snižuje u mužů testosteron, deformuje spermie a podle posledních studií se zdá, že i v těhotenství není vůbec tak bezpečný, jak se myslelo. Plodnost snižují také běžně užívaná antidepresiva a v případě antibiotik buďte obzvlášť obezřetné - ty na bázi tetracyklinu jsou v těhotenství zakázány.

ZDRAVÁ VÁHA
Obézní ženy mají často potíže s otěhotněním, protože tuk narušuje hormonální rovnováhu a ovulaci. V případě podváhy je výsledek podobný - narušená hormonální rovnováha a navíc ještě snížená kvalita vajíček vlivem nedostatečné výživy. Z toho vyplývá, že správná váha je pro otěhotnění velmi důležitá.
VHODNÝ POHYB
Pravidelný pohyb zvyšuje šanci na otěhotnění o 15%. Ovšem fyzické aktivity je potřeba si pečlivě vybírat, jinak mohou mít za následek přesně opačný efekt - potíže s plodností. Dle několika studií ženy, které strávily intenzivním cvičením 3 - 5 hodin týdně, měly o 30% menší pravděpodobnost otěhotnění. Neplatilo to pouze pro ženy s PCOS, kde naopak zvýšená fyzická aktivita měla příznivý efekt. Intenzivním cvičením se rozumí aktivity jako například běh, plavání, HIIT, rychlá jízda na kole, kruhový trénink, aerobic, tanec, tenis. A jaký pohyb je tedy vhodný? Třeba chůze, pilates, jóga.
LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ

Před otěhotněním je dobré absolvovat gynekologickou prohlídku, na které lékař provede stěr s děložního čípku ( prevence rakoviny) a ultrazvuk dělohy a vaječníků. Ultrazvukem jde zjistit různé abnormality dělohy ( které mohou bránit v početí nebo donošení dítěte), cysty a myomy. Není od věci nechat si udělat test i na pohlavní choroby jako syfilis, kapavka, chlamydie, HIV, hapatitida B a v případě potřeby je před početím přeléčit. Tyto nemoci nejen že ovlivňují plodnost, ale i zdraví dítěte. Pokud máte výtok, je třeba ho léčit - nepříznivé prostředí v pochvě působí negativně na životnost spermií. Gynekolog může nechat udělat i hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, které, kromě neplodnosti, ovlivňují i vývoj plodu. Další prohlídka by měla být u praktického lékaře. Vyšetření krevního tlaku, EKG, celkový krevní obraz - je dobré stanovit i hladinu vitamínu D, železa a cukru. Doporučuje se i zkontrolovat očkování, v těhotenství by se v žádném případě nemělo podstupovat. Důležitá je i návštěva zubaře a zubní hygienistky. Zánět v ústní dutině může způsobit neplodnost, více si přečtěte zde CHCETE MIMINKO? ČISTĚTE SI DOBŘE ZUBY! V těhotenství se zuby často více kazí a dásně jsou kvůli hormonům citlivější. Anestezie, vrtání, trhání zubu nebo čištění kanálků - to vše je lepší absolvovat před početím. Bohužel existují stále zubaři, kteří dávají pacientům do úst toxické amalgámové plomby, a to i těhotným ženám. Pokud potřebujete zub ošetřit, tak takto určitě ne a nenechte se přesvědčit o opaku.
Minimálně několik měsíců před početím by se žena měla maximálně soustředit na zdravou stravu a měla by začít užívat kvalitní vitamínové preparáty s methylfolátem. Více informací se dočtete zde Strava a doplňky .
GENETIKA

S věkem se zvyšuje výskyt chromozomálních poruch. Pokud jste starší vy nebo partner nebo se v rodině vyskytuje nějaké dědičné onemocnění, je dobrým krokem podstoupit genetické vyšetření. Genetik se zeptá na rodinnou anamnézu a odebere vzorek krve nebo slin, DNA se pak testuje v laboratoři. Testy mohou odhalit genetické abnormality jako Downův syndrom nebo predispozice k některým vážným onemocněním ( spinální muskulární atrofie, cystická fibróza). Toto vyšetření byste měli postoupit i v případě neplodnosti nebo když žena opakovaně potrácí - často pomůže odhalit příčinu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :
🟨 rostliny dokáží absorbovat a filtrovat těžké kovy a toxické látky, proto byste jich vždy měli mít několik doma. Zelenec ( nahoře na obrázku), lopatkovec a fíkus pohlcují formaldehyd, karcinogenní látku, kterou běžně obsahují třeba barvy na zdi, nábytek, textilie, kosmetika, čistící prostředky a tabákový kouř,
🟨 rentgenové záření v počátcích těhotenství může způsobit potrat nebo různé vývojové vady. Přestože určité typy rentgenů ( zubní, končetiny) mají nízké záření, nepodstupujte je, pokud nemusíte,
🟨 toxoplazmózou, která je nebezpečná pro vyvíjející se miminko, se žena může nakazit i z kočičího trusu. Neměla by proto v těhotenství měnit kočičí záchod a po kontaktu s kočkou si vždycky mýt ruce. Toxoplazmóza se vyskytuje často i u hospodářských zvířat,
🟨 salmonela je bakteriální onemocnění, které může v začátcích těhotenství způsobit potrat. Je dobře známo, že nakazit se člověk může ze syrových vajec nebo masa. Málokdo však ví, že bakterie salmonely mají běžně na kůži hadi, ještěrky, želvy a žáby. Proto by se těhotné ženy a malé děti neměly těchto zvířat dotýkat ani jim měnit terária,
🟨 v počátcích těhotenství je velice nebezpečná i lymeská borelióza, kterou přenášejí klíšťata. Pokud si najdete klíště, konzultujte to se svým lékařem,
🟨 chemikálie v barvách, pesticidech, kosmetice a čistících prostředcích ničí plodnost jak žen, tak mužů. Ovlivňují si hladinu hormonů a kvalitu vajíček a spermií. Snažte se výše uvedené nahradit ekologickými a bio variantami.
Zdroje:
www.pubmed.gov Effect of Exercise on Ovulation: A Systematic Review - PubMed
www.nih.gov A Narrative Review on the Impact of Smoking on Female Fertility - PMC
www.frontiersin.org Frontiers | Associations between smoking status and infertility: a cross-sectional analysis among USA women aged 18-45 years
www.nzip.cz Prenatální diagnostika | NZIP
www.nzip.cz Užívání tabáku – základní pojmy | NZIP
www.vzp.cz Jaká vyšetření mě čekají v průběhu těhotenství? Co mi hradí zdravotní pojišťovna? - VZP ČR
www.researchgate.net Interactions between oral contraceptives and vitamins. The influence of ovulation inhibitors on a next pregnancy with regard to child development. Part 1: Interactions between oral contraceptives and vitamin metabolism | Request PDF
www.pubmed.gov Oral contraceptives and changes in nutritional requirements - PubMed
www.thedietologist.com.au These Are the 8 Nutrients The Pill is Depleting You Of - The Dietologist
www.thescientificamerican.com How Birth Control Pills Affect Your Nutritional Needs | Scientific American
www.thefertilitydietitian.com.au The Pill & Nutrient Depletion — The Fertility Dietitian
It Starts with the Egg- Rebecca Fett

KOLEKCE 4 E-BOOKŮ
Je tu pro vás připravena kolekce čtyř unikátních e-booků, kterou si můžete stáhnout jako celek nebo každý zvlášť.
🔸Růžový e-book je zaměřený na ženy a obsahuje veškeré informace (včetně méně známých nebo dosud řádně neprobádaných), které vám pomohou otěhotnět.
🔸 Modrý e-book řeší otázky mužské plodnosti a zlepšení spermiogramu.
🔸 Žlutý e-book je ideální volbou, pokud toužíte po konkrétním pohlaví miminka a chtěli byste nahlédnout do všech metod, kterými se o to můžete pokusit.
🔸 Zelený e-book vám odhalí nejčasnější příznaky těhotenství ( ještě než vyjde pozitivní těhotenský test) a obsahuje detailní zkušenosti stovky žen.
Tyto jedinečné e-booky jsou jedním z nejrozsáhlejších průvodců na cestě za otěhotněním - jsou plné unikátních poznatků, které byly shromážděny v průběhu téměř dvou desetiletí a pomáhají lidem na cestě k vytouženému miminku.
Nejnovější články na blogu
Přečtěte si články, které vám pomohou otěhotnět
Co je to mimoděložní těhotenství a jak je časté? Proč vzniká a jaké jsou nejčastější příznaky? A co bude dál?
Každá žena, která se snaží o miminko, už určitě slyšela o měření bazální teploty. Co to vlastně bazální teplota je, k čemu nám měření slouží a jak správně měřit? Je to způsob vhodný pro každého? V tomto článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace a odpovíme na nejčastější dotazy.
Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...
Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět
Vyplňte vaše jméno, email a klikněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.