OTĚHOTNÍM.CZ
ŽENSKÉ TĚLO A POČETÍ
JAK FUNGUJE ŽENSKÉ TĚLO, CYKLUS A OPLODNĚNÍ
Pokud hledáte rady nebo další možnosti, jak napomoci otěhotnění, následující články by měly být naprostým základem, který byste měli dobře znát a na kterém můžete dále stavět. K informacím níže budou průběžně odkazovat další články a vše vám bude do sebe pak lépe zapadat. Pro lepší pochopení se určitě podívejte na krásné video dole na stránce, kde je do detailu zachyceno vše, o čem si přečtete.
ŽENSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY
Vaječníky - jsou umístěny po obou stranách dělohy, mají tvar a velikost velké mandle, perleťovou barvu s nepravidelným povrchem posetým bílými jizvami. Vaječníky mají dvojí funkci - jednak hormonální (produkují estrogen a progesteron) , jednak uvolňují vajíčka. Každá žena se narodí s vaječníky, které obsahují kolem 400 000 vajíček. Pouze malá část z nich během života uzraje a je uvolněna při ovulaci. Vaječníky se při uvolňování vajíček každý měsíc střídají, pokud je jeden odstraněn, druhý automaticky převezme jeho funkci.
Vejcovody - vejcovod spojuje vaječník s dělohou, je asi 10 cm dlouhý. Tudy putuje do dělohy vajíčko ať už oplodněné či nikoliv, tady také dochází ke spojení vajíčka a spermie.
Děloha - je umístěna zhruba uprostřed malé pánve. Je to sval růžové barvy a formy hrušky, který váží asi 100 gramů. V její dutině se každý měsíc vytváří sliznice v podobě měkké houbovité vrstvy prokrvené tkáně. Tato děložní výstelka se také nazývá endometrium. Jestliže se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zachytí se za tuto výstelku a zanoří se do ní. Pokud k oplození nedošlo, tak výstelka a vajíčko s krví odchází z těla pochvou ven - toto je menstruace.
Děložní čípek - spodní část dělohy neboli děložní hrdlo je viditelné pouhým okem při gynekologické prohlídce. Vypadá jako kulatý knoflík s otvorem uprostřed, který spojuje dělohu s vaginou.
Vagina - je dlouhá 7 až 10 centimetrů, široká 3 až 5 cm, spojuje vnější pohlavní orgány s dělohou.
Zdroj:
www.nzip.cz Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce | NZIP
www.medicalnewstoday.com Female reproductive organ anatomy, parts, and function
www.webmd.com Female Reproductive System: Organs, Function, and More
www.nih.gov Physiology, Female Reproduction - StatPearls - NCBI Bookshelf
Děložní hrdlo se otevírá a zkracuje. Zrají folikuly. 3. Ovulační fáze - dochází k prudkému nárůstu LH hormonu, který zachycují ovulační testy. Jeden folikul praskne a uvolní vajíčko. Uvolnění vajíčka z folikulu se nazývá ovulace. Zralé vajíčko je vypuzeno vaječníkem do vejcovodu a putuje dále do dělohy. Pokud se setká na cestě vejcovodem se spermiemi, může dojít k oplodnění. Po uvolnění může být vajíčko oplodněno nejčastěji během dalších 12 až 24 hodin (někdy se uvádí až 36 hodin), poté zaniká. 4. Předmenstruační fáze - jakmile je vajíčko vypuštěno, folikul se uzavře a přemění se na žluté tělísko. Hladina estrogenu klesá, ve zvýšené míře je produkován progesteron žlutým tělískem,.které vzniká z prasklého folikulu , který dále stimuluje růst děložní sliznice. Pokud je vajíčko oplodněno, žluté tělísko produkuje progesteron a zesílená děložní sliznice bude schopna ochránit a vyživovat vznikající embryo. Jestlize nedojde k oplodnění, žluté tělísko se scvrkne a klesá produkce progesteronu. Následkem toho se děložní sliznice začne scvrkávat a krevní cévy se zmenší. Sníží se dodávky krve a tlustá vrstva děložní sliznice odumírá a bude vyplavena při menstruaci. Těsně před příchodem MS hladina progesteronu prudce klesá, žluté tělísko zaniká Oplozené vajíčko se buď zachytí na sliznici a dále se vyvíjí v zárodek nebo společně s výstelkou odchází z těla pryč. Nastává znovu menstruační fáze.
MENSTRUAČNÍ CYKLUS
Během puberty se začnou v mozku dívky uvolňovat hormony (folikulostimulační - FSH a luteinizační - LH), které stimulují činnost vaječníků. Vaječníky začnou vyrábět hormony estrogen a progesteron, které umožní každý měsíc jednomu vajíčku uzrát a uvolnit se. Zralé vajíčko pak vejcovodem putuje k děloze. Mezitím se děloha připravuje na přijetí vajíčka zesílením děložní výstelky. Pokud je vajíčko oplozeno, do hebké výstelky se zanoří, čerpá z ní výživu a vyvíjí se. Ve většině případů vajíčko oplodněno nebude - takže odumře a výstelka s krví a hlenem odchází z těla ven. K tomuto procesu dochází zhruba jednou za 28 dní až do menopauzy, i když existují cykly delší a kratší, které jsou považovány za úplně normální. Menstruační cyklus můžeme rozdělit do několika fází - 1. Menstruační fáze - vyloučení sliznice a neoplodněného vajíčka z těla. Krvácení, které trvá zhruba 2 až 7 dní. 2. Předovulační fáze - hypofýza (podvěsek mozkový) začne společně s vaječníky produkovat hormony. Vlivem estrogenu začne sílit děložní sliznice, začíná se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka a začne se také produkovat hlen, který má v ovulační fázi usnadnit spermiím průnik k vajíčku.
Zdroj:
www.webmd.com Female Reproductive System: Organs, Function, and More
www.nihgov.com Physiology, Female Reproduction - StatPearls - NCBI Bookshelf
JAK VZNIKÁ NOVÝ ŽIVOT
K početí dochází v okamžiku, kdy se spermie spojí s vajíčkem. Nejprve však musí dojít k ovulaci – tedy k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčko putuje vejcovodem směrem k děloze, přičemž mu pomáhají drobné řasinky na stěnách vejcovodu a rytmické stahy vejcovodu. Během pohlavního styku se do pochvy dostanou stovky milionů spermií, ale jen malá část z nich zvládne náročnou cestu přes děložní čípek a dělohu až k vejcovodu. Většina spermií zahyne – k vajíčku už se jich dostane jen přibližně 100–200. Pokud k ovulaci ještě nedošlo, spermie mohou v těle ženy přežít až 5–7 dní a vyčkat na uvolnění vajíčka. Jakmile je vajíčko připravené, začne vylučovat chemické látky, které přitahují spermie. I když k vajíčku dorazí více spermií, pouze jedna z nich do něj může proniknout. Jakmile se to jedné podaří, povrch vajíčka se okamžitě stane nepropustným pro ostatní. Spermie se spojuje s vajíčkem pouze svou hlavičkou ( bičík odpadne), která obsahuje 23 chromozomů – genetický materiál muže. Stejný počet chromozomů obsahuje i vajíčko ženy. V tomto okamžiku dochází ke splynutí obou genetických materiálů a vzniká nový život.
V této fázi se oplodněné vajíčko nazývá zygota. Ta pak pokračuje ve své cestě vejcovodem směrem k děloze. Každých několik hodin se dělí a postupně vytváří shluk buněk. Asi čtvrtý den po oplodnění vzniká morula – útvar připomínající balónek složený z buněk. Přibližně šestý den po ovulaci se z moruly stane blastocysta, která se začne zanořovat do děložní sliznice. Tento proces se nazývá uhnízdění neboli nidace (implantace). Právě v této fázi začíná blastocysta produkovat hormon hCG, který pak z moče dokáže určit těhotenský test zobrazením dvou čárek. Jakmile se embryo uhnízdí, jeho vývoj pokračuje velmi rychlým tempem. Již v době, kdy žena zjistí, že jí vynechala menstruace, se v těle embrya začíná tvořit základ nervového systému - mozku a míchy.
Pokud jsou oplodněna dvě vajíčka dvěma různými spermiemi, narodí se dvojvaječná dvojčata, která si nejsou podobná, mohou být různého pohlaví a mají odlišnou genetickou výbavu. Jednovaječná dvojčata naopak vzniknou z jediného oplodněného vajíčka, které se v rané fázi vývoje rozdělí na dvě samostatné části. Oba zárodky pak mají identickou genetickou informaci a jsou vždy stejného pohlaví a vypadají stejně.
Ne vždy však vývoj embrya probíhá bez komplikací. Pokud během časných fází dělení buněk dojde k chybě, oplodněné vajíčko se často ani neuhnízdí v děloze a je vyloučeno z těla ven, což se projeví pouze mírně opožděnou menstruací. Takto končí vysoké procento všech těhotenství a na vině jsou nejčastěji poruchy DNA spermie a/nebo vajíčka.
Zde najdete video, které krásně a podrobně ukazuje celý proces od samého počátku do narození dítěte.
Zdroje:
www.ucsfhealth.org Conception: How It Works | Patient Education | UCSF Health
www.webmd.com Conception Pictures: From Egg to Embryo
www.britannica.com Fertilization | Steps, Process, & Facts | Britannica
KOLEKCE 4 E-BOOKŮ
Je tu pro vás připravena kolekce čtyř unikátních e-booků, kterou si můžete stáhnout jako celek nebo každý zvlášť. Růžový e-book je zaměřený na ženy a obsahuje veškeré informace (včetně méně známých nebo dosud řádně neprobádaných), které vám pomohou otěhotnět. Modrý e-book řeší otázky mužské plodnosti a zlepšení spermiogramu. Žlutý je ideální volbou, pokud toužíte po konkrétním pohlaví miminka a chtěli byste nahlédnout do všech metod, kterými se o to můžete pokusit. Zelený e-book vám odhalí nejčasnější příznaky těhotenství ( ještě než vyjde pozitivní těhotenský test) a obsahuje detailní zkušenosti stovky žen.
Tyto e-booky jsou jedním z nejrozsáhlejších průvodců na cestě za otěhotněním - jsou plné výjimečných a jedinečných poznatků, které byly shromážděny v průběhu téměř dvou desetiletí.
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového
Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...
Chodíte pravidelně k zubaři? Na ústní hygienu? Zdraví ústní dutiny je ještě mnohem důležitější než jste si mysleli - zánět zubů a dásní nebo kazy můžou výrazně ovlivnit plodnost jak žen, tak i mužů. Spouští totiž chronický zánět v těle, který dokáže narušit hormonální rovnováhu a třeba i uhnízdění embrya v děloze. Studie také prokázaly vztah špatné...
Existuje mnoho léků, které by se během těhotenství neměly užívat nebo jsou přímo zakázány. Méně často se však mluví o tom, že některé léky, včetně těch běžně používaných, jako jsou přípravky proti bolesti, kašli či alergiím, mohou ovlivnit plodnost. Mezi možné následky patří například poruchy menstruačního cyklu nebo změny v kvalitě plodného...
Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět
Vyplňte vaše jméno, email a kliněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.