STRAVA, VITAMÍNY A MINERÁLY NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ

Strava při otěhotnění
Strava při otěhotnění


IDEÁLNÍ STRAVA NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ

Ideální jídelníček
Ideální jídelníček

Zdravá strava má vliv nejen na průběh těhotenství, porod a vývoj dítěte v děloze, ale ovlivní i jeho život po narození. Zdravým jídelníčkem můžete předejít mnoha vývojovým poruchám miminka. Navíc má naprosto zásadní vliv na plodnost. Dokáže vyrovnat hormony, podpořit ovulaci, zabránit potratům a zlepšit kvalitu vajíček. 

Pokud máte problémy s otěhotněním, úprava stravy je to první, na co byste se měli zaměřit. Je potřeba začít velmi brzy, ideálně několik měsíců před otěhotněním, prvních pár týdnů se totiž vytváří většina orgánů miminka. 

Buňky v těle dítěte jsou nejnáchylnější k vlivům nedostatečné výživy v době, kdy se ještě dělí. Toto dělení probíhá v prvních týdnech těhotenství, když mnohdy žena ani neví, že je těhotná.

Nejlepší pro vaše zdraví je jíst BIO potraviny. Pokud to není možné, snažte se alespoň nejíst polotovary, uzeniny, fast food, cukrovinky a potraviny s mnoha éčky (barviva, aromata, konzervanty).  Nejen strava matky je přínosným faktorem pro zdravý vývoj miminka, muži mohou správným jídelníčkem ovlivnit parametry spermiogramu a zlepšit DNA spermií.  


Váš každodenní jídelníček by se měl skládat z následujících hlavních potravinových skupin : 

Ideální strava na podporu plodnosti
Ideální strava na podporu plodnosti

BÍLKOVINY (Proteiny)- jsou důležité pro růst vyvíjejícího se dítěte. V těle vytvářejí protilátky, hormony a enzymy. Jsou zdrojem železa, jódu, vápníku a vitamínů skupiny B. Málo bílkovin ve stravě může prodloužit menstruační cyklus a zvýšit riziko potratu. Zdrojem je maso, ryby, vejce, sýr, mléčné výrobky, luštěniny, tofu, sója, obilniny a ořechy. Denně by se měly sníst 2 porce bílkoviny. 1 porce = 100 g masa nebo ryby, miska luštěnin, 1 vejce

SACHARIDY (Cukry, škroby) - jsou základem zdravé výživy. Poskytují tělu většinu energie, obsahují vitamíny, minerály, vlákninu i bílkoviny. Zdravé cukry jsou škroby, které jsou obsaženy například v bramborách, rýži, obilninách, těstovinách a chlebu. Jako zdravější alternativu je lepší volit celozrnné pečivo a těstoviny a hnědou rýži.  Denně bychom měli sníst 3 - 6 porcí. 1 porce = 1 krajíc chleba, kopeček rýže, 1 rohlík nebo houska, 125 g těstovin nebo 1 miska müsli.

TUKY - tuky jsou pro tělo důležitým zdrojem energie. Jsou klíčové pro tvorbu hormonů - estrogenu, progesteronu a testosteronu a pro vývoj nervové soustavy miminka. Zdravé jsou pouze nenasycené a polynenasycené tuky. Najdeme je v avokádu, rostlinných olejích (olivový, slunečnicový, kokosový), mastných rybách jako např. losos. Měli bychom 1 - 2 týdně jíst rybu a každý den jíst zeleninu s rostlinným olejem.

MLÉČNÉ VÝROBKY - obsahují kvalitní bílkoviny, vápník, hořčík, vitamíny skupiny B, A a D. Denně snězte 2 - 3 porce, 1 porce = sklenice mléka, jogurt, 50 g sýru

OVOCE A ZELENINA - obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Je třeba dbát na pestrý příjem a často střídat různé druhy, protože v každém jsou obsaženy jiné důležité látky.  Zeleniny bychom měli sníst 3 - 5 porcí denně. 1 porce = dvě rajčata, 1 mrkev, 1 paprika, miska salátu. Zeleninu skladujeme v temnu a ideální jíme syrovou, protože vařením se ničí vitamíny a minerály. Pokud syrovou zeleninu špatně trávíte, upravte ji v páře nebo rychle osmažte. Je možné si také udělat zeleninové smoothie. Pokud nemáte čerstvou zeleninu, sáhněte po mražené, často obsahuje větší množství vitamínů než zelenina dlouho skladovaná.  Ovoce jezte denně 2 - 4 porce a platí pro ně to samé jako pro zeleninu - skladujte je v temnu a jezte co nejčerstvější. 1  porce = jablko, pomeranč. banán, miska jahod, miska borůvek, nebo sklenice stoprocentní šťávy. Ovoce i zeleninu vždy důkladně omyjte, abyste se zbavili postřiků. Nejlépe si je pěstujte sami na zahrádce nebo kupujte v bio kvalitě. 

VITAMÍNY A MINERÁLY - jsou důležité pro celkové zdraví a různé funkce v těle. Téměř nikdo dnes nemá dostatek všech vitamínů a minerálů, proto je dobré je doplňovat obzvlášť v rámci přípravy na početí nebo v těhotenství. Níže na stránce najdete seznam těch nejdůležitějších. 

                                                                 
VEGETARIÁNSTVÍ A VEGANSTVÍ


Vegetariánství a veganství
Vegetariánství a veganství

Vegetariánství a veganství není vhodný styl stravování, pokud se snažíte o miminko. Vegetariánkám hrozí riziko vrozených vývojových vad plodu. Studie prokázaly, že mají v průměru o 20 procent nižší hladiny estrogenu, často mají ve stravě nedostatek bílkovin a chybí jim klíčové živiny, které jsou důležité pro plodnost, úspěšné těhotenství a zdravé miminko. Nelze se spoléhat jen na vitamínové preparáty, například vitamín D a cholin se v syntetické formě  špatně vstřebává. Vegetariánům a veganům často chybí vitamín B12 ( jeho nedostatek snižuje plodnost, zvyšuje riziko potratu a ztěžuje uhnízdění embrya). Pro miminko je důležitý pro vývoj nervové soustavy. Víc jak 60 procent vegetariánek trpí nedostatkem vitamínu B12 a s nimi i jejich dítě. Další klíčový prvek, který ve vegetariánské/veganské stravě často chybí, je cholin. Ten zvyšuje kvalitu vajíček, uhnízdění embrya a je zásadní pro vývoj mozku. V případě, že máte PCOS, vyrovnává hladinu cukru v krvi. Dále často trpí vegetariáni a  vegani nedostatkem vitamínu A, železa, zinku, DHA a aminokyseliny glycin. 


NEBEZPEČNÉ POTRAVINY V TĚHOTENSTVÍ


Nebezpečné potraviny v těhotenství
Nebezpečné potraviny v těhotenství

Na začátku a po dobu celého těhotenství je nutné dát si pozor především na otravu z jídla a na nákazu toxoplazmózou, listeriózou, salmonelou. Všechna tato onemocnění mohou způsobit ve všech fázích těhotenství potrat nebo předčasný porod. Obecné doporučení je vyhýbat se syrovému nebo málo propečenému masu, syrovým rybám, syrovým vajíčkům a nepasterizovaným mléčným produktům. Nekonzumujeme zmražené pokrmy a prošlé potraviny. Jaké potraviny nejíst v těhotenství nebo pokud byste mohla být těhotná:

  •  🟡 nepasterizované mléko a sýry typu Camembert, Gorgonzola, Brie a Roquefort (nebezpečí listeriózy),
  •  🟡 syrová vajíčka nebo vajíčka naměkko (nebezpečí salmonely)syrové nebo málo uvařené maso, především drůbež ( nebezpečí toxoplazmózy a salmonely),
  •  🟡 sušené maso a sušené uzeniny (nebezpeční toxoplazmózy),
  •  🟡 zmražené mořské plody a maso (obzvlášť kuřecí) - (nebezpečí listeriózy),
  •  🟡 syrové ryby, sushi (listerióza),
  •  🟡  paštiky a játra (vysoký obsah vitamínu A, který je pro nenarozené dítě toxický),
  •  🟡 některé ryby jako tuňák, mečoun, makrela a žralok (vysoký obsah rtuti, který může ovlivnit nervový systém nenarozeného dítěte),
  •  🟡 některé byliny (hodně z nich může v začátcích těhotenství způsobit potrat).
  •  🟡  houby nasbírané v lese (obsahují stopy radiace).


VITAMÍNY A MINERÁLY PRO PODPORU OTĚHOTNĚNÍ


Vitamíny a minerály na podporu plodnosti
Vitamíny a minerály na podporu plodnosti

Zinek - je antioxidant, který chrání v těle všechny buňky. Podporuje hormonální rovnováhu, kvalitu a zrání vajíček, oplodnění a uhnízdění embrya v děloze. Podporuje zdravý vývoj miminka. U mužů výrazně zlepšuje kvalitu spermií. Nedostatek se může projevit různými záněty reprodukčních orgánů, sníženou plodností, potraty, různými vývojovými vady nervové soustavy miminka, nízkou porodní váhou a prodlouženou dobou porodu.
 

Železo -
je důležité pro vývoj plodu, ovulaci a kvalitu vajíček. Nedostatek železa je spojován s neplodností, anovulací, potraty, nízkou porodní váhou a předčasným porodem. Železo je potřeba brát vždy s vitamínem C (podporuje absorbci) a nikdy nezapíjet čajem nebo kávou (taniny v nich obsažené brání vstřebávání)

Jód - je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které regulují ovulaci. Dále je klíčový pro vývoj mozku miminka. Ženy s nedostatkem jódu mají o 50 procent menší šanci otěhotnět. Jejich děti mohou mít poruchy učení a sníženou inteligenci, poruchy sluchu a nižší porodní hmotnost. 

Hořčík - dokáže snížit PMS, reguluje v krvi hladinu stresového hormonu kortizolu (stres je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti), podporuje ovulaci, zlepšuje parametry spermií. Jeho nedostatek může vést k potížím s uhnízděním embrya, špatnému prokrvení dělohy a placenty ( miminko pak není dostatečně vyživováno) a bolestem v pánevní oblasti. Dostatečná hladina hořčíku v těle chrání i před předčasným porodem, preeklampsií, nevolnostem v těhotenství, diabetem, vysokým krevním tlakem a syndromem náhlého úmrtí kojence.

Selen - je důležitý stopový prvek, který funguje jako antioxidant - chrání buňky v těle. U mužů zlepšuje kvalitu spermií, u žen chrání vaječníky a podporuje dozrávání vajíček. Nedostatek se může projevit potratem, v těhotenství pak vysokým krevním tlakem, cukrovkou, nízkou porodní váhou, předčasným porodem a špatným vývojem mozku miminka.

Vitamín C - společně s vitamínem E je velký antioxidant, který chrání vajíčka a spermie proti volným radikálům ( stres, kouření, alkohol...). Pomáhá tělu vytvářet hormon progesteron, který připravuje dělohu na otěhotnění. Během těhotenství vitamín C zabraňuje anémii, vysokému krevnímu tlaku a pomalému růstu miminka. Nedostatek vitamínu C se může projevit jako neplodnost, sklon k potratům nebo předčasný porod, pomalý růst plodu a různé mozkové poruchy.

Vitamín E - je silný antioxidant, který chrání vajíčka a spermie proti volným radikálům. Je nezbytný pro kvalitní vajíčka a tvorbu děložní výstelky. Nedostatek může způsobit neplodnost, potraty a poruchy srážlivosti krve.

Vitamín A - je další ze silných antioxidantů, důležitý pro ženskou i mužskou plodnost. U mužů zlepšuje kvalitu a rychlost spermií, u žen zlepšuje kvalitu plodného hlenu a podporuje zrání a funkci vajíček. V těhotenství je důležitý pro růst a vývoj plodu. Jeho nedostatek se projeví sníženou plodností. Těhotné ženy musí brát tento vitamín pouze ve formě betakarotenu (který se pak v těle přemění na vitamín A), protože předávkování vitamínem A může být pro miminko toxické!

Vitamíny B12 a B6 - podílí se na krvetvorbě a procesu dělení buněk - opravují DNA. Proto jsou vhodné na zvýšení kvality vajíček a spermií. Snižují riziko rozštěpu páteře a špatného vývoje nervové tkáně miminka. Podporují plodnost a snižují riziko potratů. Nedostatek se může projevit vývojovými vady plodu, nízkou porodní váhou, neplodností, potraty, úzkostí a depresí. 

Další důležité doplňky pro plodnost jsou vitamín D, vápník, měď, mangan, chrom ,glycin a především kyselina listová a omega mastné kyseliny (viz níže). 


Omega 3 a otěhotnění
Omega 3 a otěhotnění

VÝŽIVA PRO MOZEK - omega-3 a omega-6

Lidský mozek roste během vývoje plodu a v prvních letech života. Většina mozkových buněk vzniká první tři měsíce těhotenství. Pro optimální vývoj, růst a fungování mozku jsou důležité vitamíny (především skupiny B) a tuky - omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny (DHA, ALA, EPA) Soustředění, paměť, inteligence, prevence mozkových dysfunkcí - to vše můžeme ovlivnit konzumací mořských ryb minimálně jednou týdně (losos, treska, sardinka, makrela) a zařazením olejů ze semen do jídelníčku ( lněný olej, olej z ořechů vlašských jader, slunečnicový olej). Ideální jsou doplňky s rybím olejem. Kromě mozku se nenasycené mastné kyseliny podílí i na zdravém vývoji srdce a očí miminka. Chrání reprodukční orgány před záněty, snižují riziko poporodních depresí, zlepšují elasticitu kůže a u mužů zlepšují kvalitu a pohyblivost spermatu. Studie ukazují, že ženy, které konzumovaly omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny mnohem snadněji otěhotněly, a to i tehdy, když byly už starší. Stejný výsledek byl zaznamenán i u žen, které podstoupily umělé oplodnění. 

POZOR - v těhotenství se nesmí užívat rybí olej z jater - obsahuje vitamín A, který je pro miminko toxický!

KYSELINA LISTOVÁ - prevence rozštěpů

Kyselina listová
Kyselina listová

Kyselinu listovou je potřeba konzumovat ve zvýšeném množství před otěhotněním a v těhotenství. Snižuje totiž riziko vývojových vad miminka jako rozštěpy páteře, rtu a patra ( dvě třetiny takto postižených dětí se mohly narodit zdravé, kdyby matka před těhotenstvím užívala kyselinu listovou) . Kromě toho napomáhá dělení buněk, podporuje růst miminka a je velice důležitá pro plodnost - zlepšuje kvalitu vajíček a zvyšuje šance na uhnízdění embrya v děloze.

Kde je obsažena: především v zelenině zelené barvy: hlávkový salát, špenát, brokolice, kapusta, zelí, okurky, dále je to chřest, červená řepa, fazole, fenykl, rajčata, brambory, celozrnné obiloviny, ořechy, telecí játra, kvasnice, citrusy, banány, jahody, mléčné výrobky. Kyselina listová se ničí teplem a vodou, při skladování, její vstřebávání v těle zaručeně naruší kouření, alkohol, stres, některé léky a hormonální antikoncepce. Málokdo mívá v těle optimální hladinu kyseliny listové ať už díky špatnému životnímu stylu nebo genové mutaci MTHR ( trpí jí zhruba 50 procent populace, kdy tělo není schopno zpracovat kyselinu listovou) Žena by měla brát minimálně 400 - 600 mikrogramů kyseliny listové denně a to pouze ve formě methylfolátu, který tělo dokáže okamžitě využít. Pokud  těsně před otěhotněním užívala hormonální antikoncepci, měla by zvýšit tento příjem na 1000 mikrogramů.


DIETY VHODNÉ NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ NEBO PŘI NEPLODNOSTI


Dieta na podporu plodnosti
Dieta na podporu plodnosti

1. STŘEDOMOŘSKÁ DIETA - pomáhá snížit váhu, je dobrá jako prevence kardiovaskulárních chorob, diabetu, krevního tlaku. Snižuje zánět v těle, působí dobře na hormonální hladinu. Skládá se ze zeleniny, ořechů a semínek, ovoce, ryb, luštěnin, mořských plodů a masa, zdravých tuků ( olivový olej, avokádo),bylinek, celozrnného pečiva, malého množství vína. Jí se méně masa a mléčných výrobků. 


2. PROTIZÁNĚTLIVÁ DIETAje vhodná, pokud máte PCOS, endometriózu, autoimunitní onemocnění, zánět v těle nebo se nenašla konkrétní příčina neplodnosti. Má podobný základ jako dieta středomořská, ale navíc se musí vyloučit veškeré výrobky na bázi lepku, mléčné výrobky, cukr, alkohol a stimulanty jako káva a čaje a některé druhy zeleniny, nezdravé tuky. Lepek, mléko a cukr jsou původci chronického zánětu v těle. Zánět v těle se významnou měrou podílí na neplodnosti.


VĚDĚLI JSTE, ŽE:

🟨 snažte se upravit váhu. Obezita nebo naopak podváha má přímý vliv na plodnost, protože ovlivňuje hormony způsobující ovulaci,

🟨 vejce, luštěniny, maso, ryby, brambory, kořenová zelenina a vitamín B6 stimulují tvorbu progesteronu v těle,

🟨 tučné ryby jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Pokud rybám neholdujete nebo nemáte možnost je často jíst, kupte si kvalitní rybí olej. Kromě omega-3 vám poskytne i velmi kvalitní vitamín D,

🟨 nepijte kávu, čaj a coca-colu. Kofein snižuje v těle hladinu prolaktinu a tím se přímo podílí na neplodnosti,

🟨 nejezte sóju, ovlivňuje negativně plodnost a u mužů zhoršuje parametry spermií,

🟨 pokud chcete zlepšit kvalitu plodného hlenu, zařaďte do svého jídelníčku doplněk s betakarotenem nebo konzumujte potraviny s jeho vysokým obsahem: batáty, mrkev, dýně, meruňky, špenát, papriky..

🟨 jestli máte rádi mléčné výrobky, jezte jen ty plnotučné. Podle jedné studie tuky v mléku podporují činnost vaječníků. Nízkotučné mléčné výrobky mají naopak vliv na neplodnost. Studie byla provedena na 18 tisíci ženách,

🟨 týdně snězte několik vajec. Obsahují mnoho prospěšných látek, které přímo podporují hormony, ovulaci a otěhotnění,

🟨 denní pití půl šálku zeleného čaje snižuje v těle zánět a tím zlepšuje šanci na otěhotnění,

🟨 maliny obsahují spoustu látek, které podporují tvorbu spermií a zabraňují potratům,

🟨 pokud konzumujete příliš mnoho proteinů ( maso, vejce, mléčné výrobky), může to mít vliv na vaši plodnost. Při pokusu u myší v laboratorních podmínkách se jejich embrya přestala vyvíjet,

🟨 tyto potraviny dokáží nejlépe opravit poškozené DNA ve spermiích a vajíčku: zázvor, brokolice, zelí, květák, česnek, petržel, ananas,

🟨 přestože alkohol významně snižuje plodnost, neplatí to o červeném vínu. Ženy, které si občas daly skleničku, otěhotněly rychleji než abstinentky. Výzkum byl proveden v Dánsku a zúčastnilo se ho 30 tisíc žen.


Zdroje: 

www.healthline.com 

www.mayoclininc.org

www.celostnimedicina.cz 

www.pubmed.gov

 Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek

Těhotenství v otázkách a odpovědích - Christoph Lees, Karina Reinolds, Grainne McCartan



Kolekce 4 e-booků
Kolekce 4 e-booků

UNIKÁTNÍ KOLEKCE 4 E-BOOKŮ


Je tu pro vás připravena kolekce čtyř unikátních e-booků, kterou si můžete stáhnout jako celek nebo každý zvlášť.

🔸Růžový e-book je zaměřený na ženy a obsahuje veškeré informace (včetně méně známých nebo dosud řádně neprobádaných), které vám pomohou otěhotnět.

🔸 Modrý e-book řeší otázky mužské plodnosti a zlepšení spermiogramu.

🔸 Žlutý e-book je ideální volbou, pokud toužíte po konkrétním pohlaví miminka a chtěli byste nahlédnout do všech metod, kterými se o to můžete pokusit.

🔸 Zelený e-book vám odhalí nejčasnější příznaky těhotenství ( ještě než vyjde pozitivní těhotenský test) a obsahuje detailní zkušenosti stovky žen.

Tyto jedinečné e-booky jsou jedním z nejrozsáhlejších průvodců na cestě za otěhotněním - jsou plné unikátních poznatků, které byly shromážděny v průběhu téměř dvou desetiletí a pomáhají lidem na cestě k vytouženému miminku.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového


Jak zjistit jestli jste těhotná? Máte na výběr z několika způsobů a tím nejjednodušším je těhotenský test. Dokáže ukázat výsledek ještě před datem očekávané menstruace. Jak brzy můžete testovat, jak postupovat a který test je pro vás vhodný? Vše se dozvíte v tomto článku.

Každá žena, která se snaží o miminko, už určitě slyšela o měření bazální teploty. Co to vlastně bazální teplota je, k čemu nám měření slouží a jak správně měřit? Je to způsob vhodný pro každého? V tomto článku se pokusíme shrnout nejdůležitější informace a odpovíme na nejčastější dotazy.

Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás naprosto nezbytná ovulace, která nastává přibližně v polovině cyklu. Při ní se uvolní zralé vajíčko z vaječníku a může být oplodněno spermií partnera. V životě každé ženy mohou ale nastat období, kdy k ovulaci nedochází - jsou to tzv. anovulační cykly neboli anovulace. Znamená to, že vajíčko z nějakého důvodu...

Nenechte si ujít nové informace a články, které vám pomohou otěhotnět

Vyplňte vaše jméno, email a klikněte na "Odeslat". Odběr můžete kdykoliv zrušit.